Zamknij

Ważny termin znów przesunięty? "Konieczna dla zapewnienia stabilności"

12:05, 09.05.2024 Źródło: money.pl Aktualizacja: 12:05, 09.05.2024
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Sejm przeprowadził pierwsze czytanie projektu ustawy dotyczącej przesunięcia terminu wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 roku. Po debacie, dokument został przekazany do Komisji Finansów Publicznych.

W środę, wiceminister finansów Jarosław Neneman przedstawił w Sejmie uzasadnienie projektu, zaznaczając, że techniczne oraz skalowalne problemy systemu uniemożliwiają jego uruchomienie. 

- Audyt wykazał liczne wady tego projektu, przede wszystkim jego nieskalowalność. System jest niegotowy i jego wprowadzenie na szybko mogłoby doprowadzić do poważnych zakłóceń w wystawianiu oraz odbiorze faktur VAT - powiedział Neneman.

Dodał również, że "nie wprowadzamy tego, nie dlatego, żeśmy zmienili zdanie, tylko dlatego, że system się nie nadaje do wprowadzenia. Wyniki audytu jednoznacznie pokazały, że system by się zawalił zaraz po wprowadzeniu". 

Kontrowersje wokół projektu ustawy nie ominęły również opozycji. Poseł Przemysław Wipler z Konfederacji zapowiedział zgłoszenie poprawki umożliwiającej dobrowolne korzystanie z systemu KSeF już od 1 lipca 2024 roku. Jednakże, nie uzyskał odpowiedzi na pytanie dotyczące ewentualnego zawetowania ustawy przez prezydenta.

Komunikat Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) podkreśla, że przesunięcie terminu wdrożenia KSeF jest konieczne dla zapewnienia stabilności i przewidywalności prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Zwrócono uwagę, że zmiana terminu wdrożenia jest odpowiedzią na liczne sygnały płynące od przedsiębiorców, którzy obawiali się paraliżu gospodarczego związanego z obowiązkowym e-fakturowaniem przy użyciu systemu pełnego błędów i nieprzygotowanego do obsługi dużej liczby faktur.

W odpowiedzi na przesunięcie terminu, Ministerstwo Finansów zapowiedziało uruchomienie cyklu praktycznych szkoleń dotyczących korzystania z darmowego oprogramowania, takiego jak Aplikacja Podatnika i e-mikrofirmy, oraz uruchomienie dodatkowej infolinii Krajowej Informacji Skarbowej, mającej na celu wsparcie podatników w przygotowaniu do obowiązkowego e-fakturowania.

 

(Źródło: money.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%