Zamknij
REKLAMA

Szybcy szachiści spotkają się w Trzciance

19.28, 07.11.2022 fct Aktualizacja: 19.36, 07.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

13 listopada w hali sportowo-widowiskowej w Trzciance rozegrany zostanie XII Międzynarodowy Memoriał Szachowy Ferdynanda Dziedzica - Mistrzostwa Polski w Szachach Szybkich.

Lista startowa TUTAJ

Ferdynand Dziedzic (ur. 1934 w Zbarażu, zm. 29 września 2010 w Trzciance) był działaczem i animatorem życia szachowego w MKS MDK Trzcianka. Sędzia klasy pierwszej, zawodnik z pierwszą kategorią, ale przede wszystkim trener i wychowawca wielu pokoleń szachistów. Jego podopieczni z sukcesami startowali w wielu imprezach krajowych i międzynarodowych. Znany był również jako inicjator nocnego turnieju szachowego rozgrywanego corocznie w ramach obchodów Nocy Świętojańskiej.

Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Opolu, uzyskując tytuł magistra fizyki. Pracę nauczycielską podjął w 1957 roku w Liceum Pedagogicznym w Trzciance. Po jego likwidacji pracował kolejno w Technikum Samochodowym (1969-1975) i Liceum Ogólnokształcącym (1975-1977). W trakcie pracy zawodowej ukończył dodatkowo studia pedagogiczne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Od 1977 do przejścia na emeryturę w roku 1987 był organizatorem i dyrektorem Poradni Wychowawczo-Zawodowej.

Przez dziesięć lat był prezesem i działaczem Zarządu Powiatowego Towarzystwa Wiedzy Powszechnej i działaczem Towarzystwa Kultury Świeckiej. W środowisku oświatowym znany był jako niezrównany animator i organizator ruchu postępu pedagogicznego. Redagował i wydawał „Biuletyn Postępu Pedagogicznego w Powiecie Trzcianeckim". Współtworzył siedzibę i zespoły zainteresowań Klubu Nauczyciela. Od 1957 roku należał do Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W związku społecznie pełnił wiele funkcji, m.in. członka Zarządu Powiatowego ZNP i przewodniczącego sekcji kulturalno-oświatowej.

Jego zasługa była praca na rzecz odtworzenia struktur ZNP na ziemi trzcianeckiej po stanie wojennym. Za działalność związkową otrzymał Złotą Odznakę ZNP i Odznaką 50-lecia przynależności do ZNP.

Pasją Ferdynanda Dziedzica były szachy i brydż sportowy. Jako zawodnik osiągał znaczne sukcesy na szczeblu powiatowym, okręgowym i krajowym. Będąc instruktorem Młodzieżowego Domu Kultury do stycznia 2009 roku wychował wielu młodych szachistów.

Był inicjatorem i organizatorem Memoriału Szachowego im. Ireny Krawiec. Aktywnie uczestniczył w pracach Sekcji Emerytów przy Zarządzie Oddziału ZNP w Trzciance.

Za pracę zawodową i społeczną odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Pilskiego i Poznańskiego”.

(biogram na podst. PZSzach)

(fct)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%