Wyjątkowy czas to inwestycje, poprzedzone pracami koncepcyjnymi, projektowymi, przetargowymi, a na końcu wykonawstwem i odbiorami. Każdy z etapów jest niezwykle ważny i końcowe powodzenie jest uzależnione od profesjonalizmu oraz staranności przygotowania każdego z nich.
Inwestycje świadczą o rozwoju, czasem jednak są nadrabianiem wieloletnich zaniedbań oraz zastoju. Niezależnie od okoliczności, wnoszą „nowe” do codziennych działań i zawsze są wyzwaniem.
W Zakładzie Inżynierii Komunalnej sp. z o.o. wiosnę powitaliśmy długo oczekiwaną budową kanalizacji sanitarnej w rejonie Stacji Uzdatniania Wody w Trzciance, czyli zakończenia ulicy 27 Stycznia oraz początku Łomnickiej. Dodatkowym plusem budowy będzie możliwość odprowadzania wód popłucznych do instalacji, zamiast do rowu, co ma duże znaczenie ekologiczne i technologiczne.
Wykonawcą robót jest firma: Łukasz Rakowski - Usługi Melioracyjne z Człopy. Zakończenie robót planowane jest do końca maja bieżącego roku.
Trwają również prace przy budowie instalacji fotowoltaicznej na terenie oczyszczalni ścieków w Trzciance oraz hydroforniach w Siedlisku, Stobnie, Pokrzywnie, Rudce i Radolinie. Dzięki temu Spółka uzyska większą niezależność energetyczną oraz obniży rachunki za energię.
Kontrakt realizuje firma "Global Quantum Jakub Goździk” z Tomaszowa Mazowieckiego. Zakończenie prac do 15 maja b.r.
W przyszłym tygodniu rozpocznie się renowacja sieci kanalizacji deszczowej w ul. K. Przerwy-Tetmajera i ogólnospławnej w ul. A. Mickiewicza w Trzciance. Remont sieci odbędzie się metodą bezwykopową z wykorzystaniem rękawa z włókna szklanego, nasączanego żywicami poliestrowymi oraz utwardzanego lampami UV. Naprawionych zostanie ponad 600 metrowy odcinek kanalizacji, a jesienią planujemy kolejny etap renowacji, tym razem na ulicach: Dąbrowskiego, Staszica, Broniewskiego, Sikorskiego i II etap na Mickiewicza.
Inwestycję będzie realizowała firma "TERKAN Spółka z o.o. Sp. K.” z siedzibą w m. Grzegorz k/Chełmży.
Od kilku miesięcy realizowane jest zadanie pn. „Poprawa systemu zaopatrzenia w wodę w miejscowościach Stobno, Biała, Radolin, Pokrzywno, Siedlisko, poprzez modernizację Stacji Uzdatniania Wody wraz z modernizacją ujęć poboru wody oraz zbiorników wody czystej - wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej”. Planujemy gruntowne modernizacje wymienionych obiektów, z których najstarszy w Stobnie ma już 84 lata, a pozostałe niemal 50 lat. Dzięki temu pojawią się w tych miejscowościach szanse rozwojowe oraz wzrost jakości dostaw. Prace projektowe planujemy zakończyć w trzecim kwartale b.r., a modernizacje wszystkich obiektów do końca 2029 roku, pod warunkiem otrzymania dofinansowania.
Dokumentację wykonuje firma „Prestige - Marek Skrocki” z siedzibą w Poznaniu.
Następnym realizowanym przedsięwzięciem jest „Opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej budowy sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami do granicy przyległych działek budowlanych oraz przebudowy sieci wodociągowej w miejscowości Stobno wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz pełnienie nadzoru autorskiego nad robotami budowlanymi wykonywanymi na podstawie przygotowanej dokumentacji”, realizowane przez pracownię Macieja Pospiesznego, prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą „MP Projekt” z siedzibą w m. Stróżki, gmina Wronki.
Inwestycja może otworzyć przed miejscowością nowe perspektywy, stając się atrakcyjnym miejscem do inwestowania. Należy przypomnieć, że Stobno położone jest w niewielkiej odległości od Piły oraz od planowanej budowy w niedalekiej przyszłości S11.
Dodatkowo trwają prace projektowe w zakresie przygotowania dokumentacji technicznej sieci wodno-kanalizacyjnej, łączącej ulicę Rzemieślniczą z Żeromskiego oraz modernizacji sieci wodociągowej w ulicy Dąbrowskiego.
Dokumentację opracowuje: Zakład Usług Technicznych „PROSBED” s.c. - Bogusława Bednarczyk, Justyna Markowicz z siedzibą w Trzciance.
Wartym podkreślenia jest fakt, że trzy pierwsze zadania są finansowane z pożyczek Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, które będą umorzone w 30%.
Ogółem w bieżącym roku planowana wartość inwestycji to prawie 3 mln zł brutto, a „pieczę” nad ich prawidłowym przebiegiem sprawują kierownicy działów: eksploatacji sieci - Monika Król, produkcji wody - Mieczysław Walczak, techniczno-inwestycyjnego - Mirosław Kończak, oczyszczania ścieków - Michał Radziuk, ekonomicznego - główny księgowy - Przemysław Szymański, a za obsługę funduszy zewnętrznych odpowiedzialna jest Magdalena Glegoła-Karpuszak.
Niestety realizacji robót mogą towarzyszyć przejściowe utrudnienia, za co z góry przepraszamy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz