Hasło „Gmina Wieleń silna aktywnością swoich mieszkańców” wpisuje się w ideę „AgroTargów z rodziną” - wydarzenia o randze powiatowej, które od 15 lat odbywa się przy aktywnym udziale Gminy Wieleń.
To właśnie dzięki zaangażowaniu różnych środowisk, w tym licznych organizacji społecznych i kół gospodyń wiejskich, prężnie działających w gminie, kwitnie - „Strefa Wyzwalania Społecznej Energii.” Każdy pomysł i każde wspólne działanie buduje siłę i tożsamość Małej Ojczyzny - Ziemi Wieleńskiej.
Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk serdecznie dziękuje wszystkim, którzy na przestrzeni minionych lat przyczynili się do rozwoju społeczno- gospodarczego gminy, życząc organizatorom i współorganizatorom sukcesów oraz siły do dalszej aktywności i promocji regionu. Gmina Wieleń od początku realizacji niniejszego przedsięwzięcia wspiera je w charakterze wystawcy. W tym roku również w charakterze organizatora rodzinnej strefy relaksu.
Wielkanocne przysmaki na stoisku gminnym
Stoisko promocyjne Gminy Wieleń przygotowane zostało w ramach współpracy z Nadnoteckim Centrum Kultury w Wieleniu, Wiejskim Domem Kultury w Rosku, Centrum Integracji Społecznej „Arka” w Wieleniu oraz Stowarzyszeniem Zielono Mi w Zielonowie i Kołem Gospodyń Wiejskich Biała Kalina. Lokalne liderki obu organizacji, Barbara Jabłońska ze Stowarzyszenia Zielono Mi w Zielonowie i sołtys Białej Karolina Borkowska, zaprezentowały wraz z członkami swoich zespołów pokaz kulinarnych umiejętności.
Tegoroczne stoisko cieszyło się dużym powodzeniem wśród gości i zwiedzających. Prezentowane były dania kuchni regionalnej i prowadzona była degustacja potraw w ramach promocji dziedzictwa kulinarnego. Szczególnie mocno prezentowała się kulinarna odsłona wieleńskiego stoiska.
Nie brakowało swojskich potraw - „nadnoteckich smaków.” Generalnie wspólne stoisko nawiązywało stylistyką do logotypów gminy Miasto i Gmina Wieleń - „Z Natury Najlepsze” oraz „Miasto i Gmina Wieleń - wiele możliwości.” Tematyka promocyjna objęła atrakcyjne przestrzenie publiczne, powstałe w efekcie rewitalizacji miasta, tworząc wiele nowych możliwości, w tym rozszerzenie lokalnej oferty turystycznej gminy. Impreza odbywała się przy słonecznej pogodzie, gromadząc wielu mieszkańców całego powiatu czarnkowsko- trzcianeckiego. Podkreślono walory i możliwości turystyczne, wielkopolskie przysmaki kulinarne, w tym staropolski żur, pasztet z żurawiną, wielkanocne słodkości. Wszystko to, w ramach współdziałania Samorządu Gminy Wieleń z sołectwami, kołami gospodyń wiejskich i stowarzyszeniami.
Na stoisku gminnym rozmowy z gośćmi prowadzili przedstawiciele samorządu na czele z burmistrzem Wielenia Elżbietą Rybarczyk i zastępcą burmistrza Janem Graczykiem.
Tegoroczna impreza promowała przede wszystkim lokalnych producentów branży rolniczej, dawała możliwość zaprezentowania swojego dorobku społeczno- kulturalnego wszystkim partnerom - miastom i gminom z terenu Powiatu Czarnkowsko- Trzcianeckiego, zakładom i instytucjom z terenu powiatu, regionu oraz licznym sponsorom imprezy.
Promocja dorobku artystycznego
Zespół „Rożańscy Biesiadnicy” ubogacił program artystyczny targów, reprezentując na scenie Gminę Wieleń. Zespół nieustannie doskonali swoje umiejętności, podejmując kolejne wyzwania muzyczne ubogacające własny repertuar.
„Rożańscy Biesiadnicy” działają przy Wiejskim Domu Kultury w Rosku pod kierunkiem Magdaleny Plich. Zespół skupia ludzi pasjonatów muzyki, którzy z entuzjazmem uczestniczą w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych. Zespół jest znany z aktywnego udziału w lokalnych uroczystościach i imprezach. Od kilku miesięcy, w obecnym składzie, wykonują muzykę ludową, biesiadną, lat 80-90, country, współczesne hity, czy poezję śpiewaną. Na czarnkowskiej scenie zaprezentowano utwory o tematyce ludowej: Na Jarmarku, Lipka, Kukułeczka, Od wschodu słoneczka, Siwy gołąbeczek, Cyt Cyt.
Udział w konkursach i podium
Przedstawiciele kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń z terenu Gminy Wieleń chętnie uczestniczyli w konkursie kulinarnym „Słodkości wielkanocne” zorganizowanym w ramach AgroTargów 2025.
W konkursie „Słodkości wielkanocne” na miejscu III podium stanęła Marta Glapińska z Nowych Dworów („Zajączki wielkanocne”), ex aequo z przedstawicielką sołectwa Mężyk Dorotą Nawrot („Leśny mech z malinami”). W konkursie na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną, w kategorii kl. V-VIII szkół podstawowych miejsce I zajęła Alicja Helwich, uczennica SP Nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu. Ponadto wyróżnienie za „Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną otrzymał Gabriel Tkacz z Wielenia, uczeń SP Nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu.
Gratulujemy wszystkim laureatom i uczestnikom konkursów towarzyszących minionym targom. Szczegółowe wyniki konkursów zostaną opublikowane przez organizatora „AgroTargów” w odrębnym materiale prasowym.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz