Wiadomości z regionu

Zamknij

Wieleń: Jednomyślne absolutorium dla burmistrz Elżbiety Rybarczyk

Gmina Wieleń 22:22, 25.06.2026 Aktualizacja: 22:22, 25.06.2026
Skomentuj Wieleń: Jednomyślne absolutorium dla burmistrz Elżbiety Rybarczyk Cała rada zagłosowała za absolutorium dla burmistrz Elżbiety Rybarczyk, fot. Gmina Wieleń

24 czerwca 2026 roku odbyła się XXIII Sesja Rady Miejskiej w Wieleniu. Podczas obrad wszyscy radni Rady Miejskiej podjęli jednomyślnie uchwałę o udzieleniu absolutorium burmistrzowi Wielenia Elżbiecie Rybarczyk.

W pierwszej części sesji burmistrz Elżbieta Rybarczyk przedstawiła „Raport o stanie Gminy Wieleń za rok 2025,” tj. opracowanie obejmujące różne dziedziny z zakresu działań oraz kierunków rozwoju gminy, które były podejmowane w minionym roku.

Raport przekazano radnym Rady Miejskiej w wersji opisowej, zgodnie z opracowaniem przygotowanym przez sekretarza gminy Wieleń Krystynę Heppner. Uzupełnieniem informacji przedstawionych w raporcie była prezentacja odnosząca się do głównych założeń raportu oraz zadań inwestycyjnych i remontowych przeprowadzonych przez gminę w minionym roku.

Burmistrz Elżbieta Rybarczyk podkreśliła, że wszystkie dziedziny dotyczące zadań własnych gminy były szczegółowo prezentowane przez dyrektorów i kierowników jednostek organizacyjnych gminy. Wszystkie one znalazły odzwierciedlenie w opracowanym i podczas sesji prezentowanym raporcie za rok 2025.

W debacie nad raportem podkreślono konieczność dalszego wdrażania zadań w celu zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego gminy Wieleń. Zadania z zakresu inwestycji nadzorowane przez zastępcę burmistrza Wielenia Jana Graczyka omówił kierownik referatu techniczno-inwestycyjnego Radosław Janecki.

Wszelkie aspekty związane z finansami gminy przedstawiła skarbnik gminy Agnieszka Gapska. Sprawy finansowe były omawiane i wnikliwie analizowane również podczas komisji z udziałem zastępcy skarbnika Kingi Anioła. Część dotyczącą prowadzonej w systemie ciągłym kontroli zarządczej omówiła audytor kontroli wewnętrznej w Urzędzie Miejskim w Wieleniu Krystyna Górzna.

Zadania inwestycyjne realizowane przez wieleński samorząd dotyczą podstawowej infrastruktury, takiej jak: sieci wodociągowe, kanalizacyjne, oświetlenie, budowa dróg i chodników, poprawa bazy oświatowej oraz modernizacja świetlic wiejskich. Na znaczną skalę realizowano projekty opieki społecznej oraz aktywizacji środowiska seniorów. Pozyskiwano środki zewnętrzne na realizację projektów ukierunkowanych dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy.

Gospodarka finansami gminy, zapewnia wkład własny w zadania z dofinansowaniem zewnętrznym oraz pozwala na planowe spłacanie zaciągniętych zobowiązań, przy zachowaniu bezpiecznych wskaźników zadłużenia gminy.

W toku dyskusji pojawiły się zapytania odnoszące się do realizowanych zadań inwestycyjnych, których celem nadrzędnym jest poprawa stanu infrastruktury dostępnej dla mieszkańców. Dyskusja dotyczyła również realizowanych w gminie działań społecznych, aktywizujących mieszkańców do korzystania z zagospodarowanych przestrzeni. Powyższe aspekty podkreślono w wystąpieniach związanych z przedstawieniem raportu o stanie gminy, jak również w ramach sprawozdania z wykonania budżetu oraz sprawozdania finansowego za rok 2025.

Plan dochodów na 2025 rok wynosił 100.382.667,92 zł i został wykonany w wysokości 96.034.691,51 zł, co stanowi 95,67 % zakładanego planu. Natomiast wydatki zaplanowano w kwocie 103.388.835,24 zł, wydatkowano 95.174.630,93 zł, co stanowi 92,06 % zakładanego planu. Budżet zamknął się nadwyżką w wysokości 860.060,58 zł.

Radnym odczytano pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu. Powyższe przesłanki zdecydowały o tym, że radni zagłosowali za wotum zaufania oraz o jednomyślnym udzieleniu absolutorium dla burmistrz Wielenia Elżbiety Rybarczyk.

Pani burmistrz podziękowała kierownictwu i pracownikom Urzędu oraz jednostkom organizacyjnym i pomocniczym gminy, radnym Rady Miejskiej w Wieleniu wraz z przewodniczącą Katarzyną Kędzierską oraz pracownikom zaangażowanym w realizowanie wielu działań zmierzających do poprawy życia mieszkańców gminy. Zapewniła również o dalszym zaangażowaniu w realizację kolejnych działań i projektów.

Po przerwie radni podjęli uchwały dotyczące m.in. zmian budżetowych oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej, pomocy finansowej dla województwa wielkopolskiego na wsparcie budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego, dokonali również zmian w Rocznym Programie współpracy Gminy Wieleń z organizacjami pozarządowymi.

(Gmina Wieleń)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktyct.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%