Wydział Zdrowia i Współpracy Społecznej Starostwa Powiatowego w Czarnkowie zorganizował dla młodzieży ze szkół na terenie powiatu cykl warsztatów motywacyjno-terapeutycznych z Michałem Żylińskim.
W dzisiejszych czasach młodzież zmaga się z poważnymi problemami na podłożu emocjonalnym, co często skutkuje obniżeniem samooceny, motywacji do nauki i działania. Wiele z nich wynika z uzależnienia od Internetu, telefonu, social mediów, czy gier komputerowych. Zdarzają się też takie, które są związane z różnego typu sytuacjami w szkole (problemy w grupie rówieśniczej, nękanie, zastraszanie). Także niedawna pandemia nie przyczyniła się pozytywnie do odbioru rzeczywistości przez młodzież.
Zorganizowane w tym kontekście zajęcia odbyły się w ośmiu placówkach z terenu powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego: Zespole Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie, Liceum Ogólnokształcącym im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie, Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Trzciance, Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Trzciance, Zespole Szkół im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 w Krzyżu Wielkopolskim, Zespole Szkół Technicznych w Trzciance, Szkołach im. I.J. Paderewskiego w Lubaszu - Edukacja Lubasz oraz w Zespole Szkół Leśnych w Goraju. Celem warsztatów było zarówno wsparcie psychologiczne, motywacyjne, jak i światopoglądowe.
„Zero Załamki” - to główne hasło pochodzącego z Trzcianki prelegenta Michała Żylińskiego. Tworząc plan warsztatów dla młodzieży obrał dwa priorytetowe kierunki: motywacja do samorozwoju i pokonywania wyzwań oraz budowanie społecznej świadomości w kontekście niepełnosprawności.
Praca nad motywacją i budowaniem odpowiedniego nastawienia jest kluczowa w rozwoju młodzieży. Spotkanie motywacyjne to niesamowita i wartościowa lekcja, która skłoniła młodych ludzi do refleksji, odkryła, że wiele rzeczy uznawanych za cenne i niezbędne, wcale takimi nie są.
Dla Michała nie ma rzeczy niemożliwych, dlatego też jest to osoba, która z pewnością pokazała młodzieży jak ważna i istotna jest motywacja, zrozumienie i chęć działania. Na swoich spotkaniach otwarcie mówi, że im więcej damy od siebie, tym więcej do nas wróci. Zwraca szczególną uwagę na pozytywne myślenie, gdyż to ono jest najważniejsze w podejmowaniu różnego rodzaju działań.
- Jeśli czegoś naprawdę chcemy i do tego dołożymy pozytywne emocje, to z pewnością nasze działania zakończą się sukcesem - zaznacza.
Z zaciekawieniem i przede wszystkim otwarcie mówi o swoich pasjach, życiu i pracy. Nie boi się odpowiedzi na trudne pytania, co dodatkowo pobudzało młodzież do dyskusji, która chętnie rozmawiała na tematy związane ze sportem uprawianym przez Michała. Jest on zawodnikiem parakolarstwa i zdobywa w tej dyscyplinie świetne wyniki. Ciekawym motywem spotkań była również możliwość obejrzenia, a nawet przejechania się specjalnym rowerem przystosowanym do uprawiania tego sportu wyczynowo przez osoby niepełnosprawne.
- Zrealizowane zajęcia warsztatowe w szkołach miały na celu budowanie świadomość zdrowego stylu życia, na co składa się nie tylko dieta, ale również to jak żyjemy, jak spędzamy wolny czas, aktywnie czy przed telewizorem. Motywacja do działania jest pierwszym krokiem do podjęcia aktywności i polepszenia swojego samopoczucia. Czynniki te mają wiele dobroczynnych skutków nie tylko dla wyglądu i kondycji naszego ciała, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia i higieny psychicznej. Drugi ważny aspekt zajęć to wspieranie inkluzji osób z niepełnosprawnościami. Pokazanie młodzieży, czym jest niepełnosprawność, jak na nią reagować, jak wchodzić w interakcję z osobami niepełnosprawnymi, jak wygląda codzienność osoby z pewnymi ograniczeniami. Trener na swoim przykładzie pokazał, że z tymi ograniczeniami można funkcjonować, pracować, podróżować i realizować swoje pasje. To autentyczny przykład, który mam nadzieję dociera do świadomości młodego człowieka - mówi Anna Bielejewska-Bugajewska, naczelnik Wydziału Zdrowia i Współpracy Społecznej.
Nie warto więc swojego życia marnować na siedzenie z głową w smartfonie czy komputerze. Nie warto tracić czasu na zbędne kłótnie, czy zamartwiać się niepowodzeniem. Jeśli mamy czas, wszystko można zmienić i naprawić, a swoje życie uczynić lepszym i bardziej wartościowym.
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
Jako mieszkaniec, który naprawdę interesuje się sprawami gminy i ogląda wszystkie sesje, uważam, że Rada Miejska pokazała charakter i odpowiedzialność. Wstrzymanie się od przyznania wotum zaufania to nie akt złośliwości, tylko sygnał, że radni nie są od klepania wszystkiego, co burmistrz powie, tylko od kontrolowania i dbania o interes mieszkańców. Co ważne – radni jasno uzasadnili swoją decyzję, więc nikt nie może powiedzieć, że to było bez podstaw. Nie chodzi o robienie polityki, tylko o uczciwość wobec nas – mieszkańców. W końcu to rada ma patrzeć władzy na ręce. Brawo za odwagę i jasne pokazanie, że gmina jest najważniejsza. A swoją drogą – artykuł jest mocno stronniczy i wygląda na napisany przez sam Urząd Miasta albo na jego zlecenie, więc dobrze, żeby mieszkańcy znali też drugą stronę. Zachęcam wszystkich, żeby obejrzeli nagranie z obrad sesji i sami wyciągnęli wnioski.
Mieszkaniec Wielenia
11:20, 2025-07-02
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
Art jednostronny pusany na zamówienie burmistrz. Autor zapomniał napisać że 2024 to kolejne kredy, bezprawne premie 3600zł co miesiąć, złozenie wniosku do Wód Polskich o drastyczne podwyżki wody, chęć nałożenia maksymalnych podwyżek podatku - najlepiej wszystko na maxa, podwyżka wynagrodzenie burmistrz na maxa, niechęć do naprawy drabiny w OSP
Obywatel
15:12, 2025-07-01
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
To jakaś schizofrenia radnych😮
?
12:05, 2025-07-01
Skarbówka zlicytuje Twój majątek
tu komornik!
puk! puk!
10:10, 2025-05-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz