Zamknij

Gmina Wieleń: oto planowane inwestycje w 2021 roku

11:23, 31.12.2020 Radosław Janecki, kierownik Referatu techniczno-inwestycyjnego UM Wieleń Aktualizacja: 11:27, 31.12.2020
Skomentuj fot. UM Wieleń fot. UM Wieleń

Nadchodzący rok to okres, w którym zakończone zostaną i oddane do użytkowania znaczące dla lokalnej społeczności przedsięwzięcia. Wiele zadań to przedsięwzięcia, dla których Gmina Wieleń uzyskała dofinansowanie ze środków zewnętrznych w ramach kończącej się już perspektywy finansowej 2014- 2020.

Pierwszy kwartał 2021 roku to planowane zakończenie prac i uzyskania wymaganych pozwoleń na użytkowanie obiektu żłobka w Wieleniu. Nowy budynek połączony funkcjonalnie z budynkiem Gminnego Przedszkola zostanie oddany użytkownikom - czyli najmłodszym mieszkańcom Gminy Wieleń - w pierwszym kwartale 2021 roku.

Żłobek będzie mógł objąć opieką 32 dzieci. Zarówno budowa obiektu, jak i jego wyposażenie oraz funkcjonowanie w okresie 20 miesięcy jest dofinansowane w znacznym stopniu ze środków zewnętrznych, w tym ze środków z programu Maluch+ oraz Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.   

Drugie zadanie, z którego korzystać będą głównie mieszkańcy terenów wiejskich, to sala wiejska w Folsztynie. Prace budowlane są obecnie mocno zaawansowane i obiekt zaczyna nabierać planowanej formy. Na przedsięwzięcie składa się kompleksowa modernizacja i przebudowa sali wiejskiej, przyległego budynku gospodarczego oraz poszerzenia funkcji obiektu o wiatę przylegająca do przebudowanego obiektu oraz terenów rekreacyjnych przy sali wiejskiej. Zadanie realizowane przy dofinansowaniu ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zakłada także realizowanie w obiekcie zajęć aktywizujących lokalną społeczność.

Kontynuowane będzie zadanie dotyczące budowy wieleńskiej mediateki - to największa inwestycja realizowana obecnie przez wieleński samorząd. Obiekt powstaje w obrębie Zespołu Szkół w Wieleniu. Znajdzie się tu miejsce dla nowoczesnej biblioteki, kina na ok. 120 osób, pracowni nowoczesnych technologii, centrum wspierania rodziny oraz centrum współpracy wielopokoleniowej. Teren wokół obiektu zostanie zagospodarowany, a w miejscu dotychczasowego zrujnowanego budynku magazynowego, historycznej obory, powstanie wielofunkcyjny  i nowoczesny obiekt mediateki. Wszystkie zabudowania odsłonią na nowo specyfikę zespołu dworsko-folwarcznego "Arntowo".

Drugim zadaniem związanym z rewitalizacją Wielenia są Nadnoteckie Bulwary. Tu trwa uzgadnianie dokumentacji projektowej. Prace budowlane rozpoczęte zostaną po uzyskaniu wymaganych zgód i opinii.

Do realizacji trafi także ostatni moduł rewitalizacyjny - Przystanek Edukacja. Przetarg na to zadanie został ogłoszony w listopadzie 2020 roku. Po wyborze wykonawcy robót budowlanych rozpoczęte zostaną prace związane z zagospodarowaniem przestrzeni po obecnym przystanku autobusowym w centrum pomiędzy ulicami Kościuszki, Wybickiego i Sienkiewicza. Projekt pn. "Rewitalizacja Wielenia szansą rozwoju Gminy" jest dofinansowany ze środków  Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Kontynuowane będzie zadanie realizowane w formule "zaprojektuj i wybuduj" związane z budową sieci oświetlenia drogowego na osiedlu Międzylesie i Zatorze w Wieleniu. Umowa na realizację prac podpisana została w roku 2020. Obecnie uzyskano pozwolenia na budowę dla obu przedsięwzięć. Dzięki uzyskaniu pozwoleń na budowę wykonawca będzie mógł wejść na plac budowy. Wykonane zostaną sieci oświetlenia drogowego ledowego na wszystkich ulicach osiedla Zatorze i Międzylesie w Wieleniu. Zakończenie prac planowane jest czerwiec 2021 roku. To zadanie finansowane jest ze środków własnych Gminy Wieleń.

Do realizacji trafią także dwa zadania drogowe, dla których podpisano już umowy z wykonawcami robót. Mowa tu o budowie parkingu przy ulicy Kasprzaka w Wieleniu wraz z drogą łączącą ulice Kasprzaka i Wybickiego. Na niezagospodarowanym obecnie placu powstanie 29 miejsc parkingowych o nawierzchni z kostki polbruk, chodniki, odwodnienie, oświetlenie. Drugie zadanie to przebudowa ulicy Bęglewskiej. Z uwagi na wąski pas drogowy wybudowany zostanie tu ciąg pieszo-jezdny na całej długości ulicy (odcinek ok. 450 mb.). Oba zadania, których koszt to ok. 900 tys. zł, w całości finansowane będą ze środków pozyskanych przez Gminę Wieleń w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Trzecim zadaniem drogowym planowanym do realizacji jest przebudowa ulic na osiedlu pomiędzy ulicą Drawską i os. Przytorze w Wieleniu. Tu złożony został wniosek o dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Wniosek pozytywnie przeszedł ocenę formalną, oczekujemy na wynik końcowy naboru. W przypadku pozyskania dofinansowania roboty budowlane wykonane zostaną latach 2021-2022 i obejmą wszystkie ulice zlokalizowane na tym obszarze wraz z włączeniami do drogi wojewódzkiej- ulicy Drawskiej. Szacunkowy koszt zadania to 3,2 mln zł. Planowane jest ponadto zadanie związane z przebudową i termomodernizacją obiektu Ośrodka Kultury "Strzelnica" w Wieleniu. Trwa obecnie opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Zadanie będzie realizowane z pozyskanych środków zewnętrznych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Ponadto realizowanych będzie wiele zadań inwestycyjnych i remontowych zarówno w mieście, jak i na terenach wiejskich.

(Radosław Janecki, kierownik Referatu techniczno-inwestycyjnego UM Wieleń)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%