Zamknij
REKLAMA

"Guleckie Szprychy" robią coraz większą karierę!

16:56, 30.09.2021 | Hanna Forbrich, st. ds. współpracy ze społeczeństwem, Referat Organizacyjny UM Wieleń
Skomentuj
REKLAMA

Zespół tańca "Guleckie Szprychy", działający od 2013 roku jako grupa  nieformalna w ramach Koła Gospodyń Wiejskich w Gulczu, pnie się na szczyt artystycznej kariery.

Zaczęło się od tego, że zespół uczestniczył w organizacji lokalnych imprez, takich jak dożynki wiejskie, programy słowno-muzyczne, biesiady. Panie w czasie wolnym same opracowywały swoje układy taneczne i stroje. Szczególną wagę od początku istnienia członkinie zespołu przywiązują do promocji twórczości lokalnego poety Stanisława Neunerta, angażując się między innymi w promocję twórczości i współpracę redakcyjną przy realizacji grantu na najlepsze inicjatywy kulturalne mieszkańców Gminy Wieleń "Zmieniaj swoje miejsce - zameldowani na stałe".

Rok 2019 przyniósł zespołowi nagrodę Burmistrza Wielenia "Noteckie Skrzydła" za realizację działań społeczno-kulturalnych w mieście i gminie Wieleń. Panie bez przerwy doskonalą warsztat taneczny, podejmując inicjatywy kulturalne związane z tradycjami, zwyczajami oraz dziedzictwem polskiego tańca.

Rok 2018 był jubileuszowy w gminie Wieleń - świętowano 910-lecie grodu i 670 lat miasta Wieleń. Zespół "Guleckie Szprychy" uświetnił obchody zaprezentowaniem polskiego tańca narodowego polonez.

Przyszedł też czas na udział zespołu w ogólnopolskim konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich. Panie długo się przygotowywały i nawet czas pandemii Covid-19 nie zaważył na wynikach konkursu. "Guleckie Szprychy" wywalczyły I miejsce podczas prezentacji na scenie w Swarzędzu 11 września br. Wydarzenie to było okazją do promocji różnego rodzaju talentów członkiń KGW oraz ekspozycji produktów regionalnych, w tym kulinarnych i artystycznych. Po etapie wojewódzkim, zespół wywalczył reprezentację regionu Wielkopolski w Ogólnopolskim Konkursie Artystycznym "Polska od Kuchni" i miał możliwość zaprezentowania się w Warszawie. "Guleckie Szprychy" zatańczyły poloneza na Stadionie PGE Narodowy, gdzie 25 września br. odbył się finał festiwalu. Panie rywalizowały z 32 innymi zespołami z całej Polski. Na zakończenie ich występu były owacje na stojąco i wyróżnienie.

- PGE Narodowy zapamięta nas na zawsze. Być na Narodowym z tak wspaniałym zespołem i tańczyć poloneza to wielki zaszczyt dla instruktora tańca. Cieszę się bardzo i jestem dumna z zespołu. Przed nami kolejne wyzwania, które niosą szczęście i ogromną radość. Energia i samo życie w wielu aspektach – tak odczuwamy wszechobecną w naszym organizmie muzykę, która pozwala osiągnąć wysoki poziom techniki i wzrost wymagań estetycznych - powiedziała po występie Danuta Koleśniak, instruktor tańca.

- Zadziwiająca jest historia zespołu "Guleckie Szprychy", który działa dopiero od około 7 lat, a już z takim rozmachem, odwagą i pomysłem na swój rozwój. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gulczu godnie reprezentowały gminę Wieleń, powiat czarnkowsko-trzcianecki i województwo wielkopolskie podczas etapu krajowego festiwalu KGW "Polska od Kuchni" w Warszawie. Serdecznie gratuluję "Guleckim Szprychom" kolejnego sukcesu i życzę, aby statuetka "Noteckie Skrzydła" była inspiracją do dalszego działania" - mówi Elżbieta Rybarczyk, burmistrz Wielenia.

Udział formacji tanecznej z Gulcza w festiwalu "Polska od Kuchni" wsparła finansowo Gmina Wieleń. Wizytówka Koła Gospodyń Wiejskich w Gulczu została zamieszczona w albumie pt. "Koła Gospodyń Wiejskich. W samym sercu Wielkopolski".

(Hanna Forbrich, st. ds. współpracy ze społeczeństwem, Referat Organizacyjny UM Wieleń)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%