Zamknij
REKLAMA

Centrum Aktywności w sercu Puszczy Noteckiej

09:15, 08.08.2019 | UMiG Wieleń
REKLAMA
Skomentuj

W sołectwie Biała przy jeziorze powstanie "Centrum Aktywności w Sercu Puszczy Noteckiej". To nazwa projektu, na którego realizację Gmina Wieleń otrzymała dofinansowanie z budżetu samorządu województwa wielkopolskiego w wysokości 30.000 złotych.

Projekt Gminy Wieleń zakłada zagospodarowanie przestrzeni publicznej poprzez wykonanie nowej nawierzchni strefy relaksu z kostki betonowej, budowę boiska do piłki siatkowej plażowej, przeniesienie i konserwację pomostu pływającego oraz budowę barierek drewnianych przy punkcie widokowym strefy relaksu.

Biała jest jedną z najstarszych wsi na terenie Gminy Wieleń. Wzmiankowana w 1298 roku z okazji nadania zamku wieleńskiego i okolicznych wsi przez Władysława Łokietka- Wincentemu, kasztelanowi międzyrzeckiemu. Następnie należała do dóbr wieleńskich. W XVI wieku wieś Biała zwana była „Babią Górą” lub „Białą Górą.” Biała zewsząd otoczona jest lasami Puszczy Noteckiej, a jednym brzegiem „dotyka” jeziora Białego (pow. 97,3 ha, głębokość 2,7 m). Z uwagi na gniazdujące w pobliżu stada siwych czapli, dzikich kaczek, czy rzadko już spotykanego orła bielika tereny te w 1978 r. zostały uznane za strefę ciszy. W swojej historii miejscowość pochwalić się może doniosłym wydarzeniem. Latem 1977 r. nad tutejszym jeziorem spędzał urlop Kardynał Karol Wojtyła („Kalendarium”- str. 757). Było to w rok przed wyborem Polaka na Stolicę Piotrową.

- Dotychczasowe starania w kierunku zagospodarowania przestrzeni publicznej w Białej dzisiaj przynoszą efekt. Samorząd Gminy Wieleń stawia na zaangażowanie mieszkańców na rzecz rozwoju swojej miejscowości. Mieszkańcy Białej chętnie angażują się w prace społeczne, co szczególnie widoczne było na etapie realizacji pierwszego projektu pn. „Budowa przystani wodnej - pomostów pływających na jeziorze Bielskim w miejscowości Biała dla rekreacyjnego wykorzystania walorów przyrodniczych miejsca” przy wsparciu z środków Czarnkowsko-Trzcianeckiej LGD. Po okresie trwałości tego projektu możliwe stało się przeniesienie pomostu w bardziej dogodne miejsce, ale także dzięki zaangażowaniu środków z Funduszu Sołeckiego zwiększenie atrakcyjności miejsca przy jednoczesnym zachowaniu bogactwa otaczającej przyrody- mówi Elżbieta Rybarczyk, burmistrz Wielenia.

REKLAMA
(UMiG Wieleń)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktyct.pl | Prawa zastrzeżone