Zamknij
REKLAMA

Zakończono budowę wodociągu dla mieszkańców wsi Biała i Hamrzysko

20:03, 02.06.2020 | Albert Marks, referat techniczno-inwestycyjny UM Wieleń
Skomentuj fot. MiG Wieleń
REKLAMA

25 maja 2020 roku - po półtorarocznych pracach budowlanych - przeprowadzono czynności odbiorcze sieci wodociągowej rozdzielczej wraz z przyłączami dla wsi Hamrzysko i Biała. Równocześnie rozbudowano i modernizowano Stację Uzdatniania Wody w Rosku.

W ramach pierwszej części zadania wykonano ponad 22,5 km sieci rozdzielczej wraz z dwiema stacjami podnoszenia ciśnienia. Ponadto zrealizowano 127 przyłączy w miejscowościach Rosko, Biała i Hamrzysko o łącznej ich długości 3,5 km.

Druga część inwestycji polegała na rozbudowie Stacji Uzdatniania Wody w Rosku o dodatkową studnię głębinową z drugim zbiornikiem wody uzdatnionej pozwalającym na ponad dwukrotne zwiększenie rezerwy wodnej.

Wybudowanie nowej sieci wodociągowej umożliwiło mieszkańcom wsi Biała i Hamrzysko dostęp do zbiorowego zaopatrzenia w wodę o jakości przeznaczonej do spożycia przez ludzi, tym samym rozwiewając ich obawy przed postępującym obniżaniem się poziomu wód gruntowych powodującym wysychanie przydomowych studni. Jednocześnie modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Rosku znacząco zniweluje spadki ciśnienia i wydajności sieci w okresach wzmożonego zapotrzebowania.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 5,8 mln zł, w tym na jej realizację Gmina Wieleń pozyskała środki zewnętrzne w kwocie prawie 1,9 mln zł w postaci pomocy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach realizacji operacji typu "Gospodarka wodno-ściekowa" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii".

W chwili obecnej trwają formalności związane z przekazaniem nowej sieci do użytkowania Przedsiębiorstwu Komunalnemu Noteć Sp. z o.o. w Wieleniu, które będzie odpowiedzialne za jej prawidłową eksploatację, by w najbliższych tygodniach woda dotarła do naszych mieszkańców.

(Albert Marks, referat techniczno-inwestycyjny UM Wieleń)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA