Zamknij
REKLAMA

Społeczny wymiar usługowej działalności CIS "Arka" w Wieleniu

10:48, 14.10.2020 | Magdalena Zatorska, kierownik CIS
Skomentuj
REKLAMA

Centrum Integracji Społecznej "Arka", jako samorządowy zakład budżetowy Gminy Wieleń, kojarzony jest głównie z wykonywaniem prac porządkowych i pielęgnacją zieleni na zlecenie gminy i osób prywatnych. Jednak nadrzędną funkcją każdego CIS jest niesienie wsparcia osobom, które z różnych powodów mają problem ze znalezieniem i utrzymaniem zatrudnienia na otwartym rynku pracy oraz z zaspokojeniem swoich podstawowych potrzeb materialnych i psychospołecznych własnym staraniem.

W Centrum Integracji Społecznej "Arka" każda osoba skierowana przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wieleniu poddana jest diagnozie sytuacji materialno-bytowej, diagnozie psychologicznej i diagnozie badającej predyspozycje zawodowe. Na podstawie tych badań konstruowany jest dla każdego uczestnika CIS Indywidualny Program Zatrudnienia Socjalnego (IPZS), w którym określa się m.in. jego mocne strony i obszary deficytowe oraz metody i formy pracy w tych obszarach. IPZS jest integralną częścią Umowy uczestnictwa w CIS. Tam określone są obowiązki i prawa stron, tj. CIS-u i uczestnika. CIS jest zobowiązany do zapewnienia uczestnikowi m.in. odzieży roboczej, szkolenia bhp, ubezpieczenia NNW, a także jednego posiłku w ciągu dnia. Ponadto uczestnicy CIS mają nieograniczony dostęp do poradnictwa psychologicznego i doradztwa zawodowego, mogą też korzystać ze wsparcia pracownika socjalnego w rozwiązywaniu życiowych problemów dnia codziennego.

Osoby będące uczestnikami CIS otrzymują w trakcie okresu uczestnictwa świadczenie integracyjne finansowane w całości z Powiatowego Urzędu Pracy w Czarnkowie w wysokości brutto 1200 zł miesięcznie, pod warunkiem stuprocentowej frekwencji na zajęciach. Otrzymują też premie motywacyjne za postępy w realizacji postanowień Indywidualnych Programów Zatrudnienia Socjalnego. Natomiast uczestnik CIS jest zobowiązany do współpracy z kadrą CIS w ramach IPZS, sumiennego wykonywania powierzonych do wykonania prac oraz do uczestniczenia w zajęciach w sposób zgodny z Regulaminem.

Mieszkańcy miasta i gminy Wieleń widzą uczestników CIS pracujących w terenie, w obrębie przestrzeni publicznej lub na zlecenie na prywatnych posesjach. Widzą ludzi koszących trawę na poboczach, grabiących liście, plewiących rabaty, sprzątających targowisko po straganach, zamiatających pobocza jezdni w kamizelkach oznaczonych logo CIS "Arka" w Wieleniu. Uczestnicy CIS wykonują w tym samym czasie też olbrzymią pracę nad sobą w celu poprawy swojej sytuacji życiowej - pokonują swoje słabości, wzmacniają w postanowieniach.

- Działalność Centrum Integracji Społecznej "Arka" została zarekomendowana przez Ośrodek Wparcia Ekonomii Społecznej ETAP z Piły do włączenia w program certyfikacji usług podmiotów ekonomii społecznej znakiem ProduktProSpołeczny. Znak ten świadczy o łączeniu w działalności podmiotu certyfikowanego aspektów społecznych jako równorzędnego z celami ekonomicznymi - mówi Elżbieta Rybarczyk, burmistrz Wielenia.

Prospołeczne zakupy pozwalają konsumentom przy okazji codziennych wydatków podejmować decyzje na rzecz ludzi potrzebujących, walczących o swoją samodzielność życiową i zawodową.

(Magdalena Zatorska, kierownik CIS )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA