Zamknij

Rekultywacja jeziora Dużego w Lubaszu

09:52, 12.07.2021 fct Aktualizacja: 15:40, 12.07.2021
Skomentuj fot. mapio.net fot. mapio.net

Rekultywacja jeziora Dużego w Lubaszu trwa nieprzerwanie od 2012 roku. W pierwszym jej etapie starano się uzyskać dobrą przejrzystość wody, eliminując zakwity sinicowe, utrudniające turystyczne wykorzystywanie akwenu i ograniczające rozrost roślin podwodnych, tak zwanych makrofitów.

Pierwszy etap zakończył się sukcesem, mamy obecnie dobrą jakość wody i wyraźny powrót makrofitów do strefy litoralu. W roku 2021 rozpocznie się następny etap rekultywacji jeziora, polegający na stopniowym usuwaniu biomasy makrofitów z akwenu. Każdego roku  odbywać się będzie wykaszanie tej roślinności podwodnej i usuwanie skoszonej biomasy poza jezioro. Będziemy to robić bardzo ostrożnie, by nie zakłócić równowagi biologicznej akwenu, osiągniętej z tak wielkim trudem. Obecnie w jeziorze dominują takie makrofity jak: rogatek (Ceratophyllum L.), moczarka kanadyjska (Elodea canadensis Michx.), wywłócznik kłosowy (Myriophyllum spicatum) i rdestnica kędzierzawa (Potamogeton crispus). Rekultywacja Jeziora Dużego prowadzona jest we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu (prof. Stanisław Podsiadłowski).

Woda w kąpielisku nad jeziorem Dużym w Lubaszu spełnia wymagania, jakim powinna odpowiadać woda w kąpieliskach zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17.01.2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli.

(fct)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%