Zamknij
REKLAMA

Oto nasze aktywne sołectwa

11:06, 04.12.2020 | UMWW
Skomentuj
REKLAMA

33 nagrodzone i 31 wyróżnionych sołectw w konkursie pn. "Aktywna Wieś Wielkopolska". To już czwarta edycja konkursu w ramach samorządowego programu "Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020". Każde z nagrodzonych sołectw otrzyma po 3000 złotych i tytuł aktywnej wsi, natomiast pozostałe otrzymają wyróżnienia.

Konkurs skierowany jest do sołectw uczestniczących w samorządowym programie "Wielkopolska Odnowa Wsi". Jego główny cel to ocena aktywności grup odnowy wsi uczestniczących w programie i nagrodzenie tych najbardziej wyróżniających się. Chodzi przede wszystkim o sołectwa promujące ideę wspólnego działania społeczności wiejskich oraz rozpowszechniające najlepsze wzorce współpracy na rzecz wspólnego dobra, jakim jest przyjazna, zadbana wieś, zamieszkana przez zintegrowaną  grupę mieszkańców.

- Program "Wielkopolska Odnowa Wsi" od lat umożliwia aktywnym społecznościom wiejskim realizację licznych przedsięwzięć, inwestycji oraz lokalnych przedsięwzięć. Wiele sołectw dzięki środkom pochodzącym z programu uczyniło swoje "małe ojczyzny" miejscami, gdzie każdy mieszkaniec może realizować swoje pasje, uczestniczyć w ciekawych projektach. Samorząd województwa wielkopolskiego, mając na uwadze różny stopień zaangażowania mieszkańców sołectw w ich rozwój, organizuje konkurs umożliwiający pozyskanie niewielkich środków finansowych dla szczególnie aktywnych i prężnie działających sołectw w ramach programu Wielkopolska Odnowa Wsi - mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego

Każda z gmin mogła zgłosić do konkursu maksymalnie trzy sołectwa. Ich aktywność oceniono w oparciu o liczbę przedsięwzięć zrealizowanych w sołectwach, udziału sołectw w konkursach dotacyjnych w ramach "Wielkopolskiej Odnowy Wsi", stopnia sformalizowania grupy odnowy wsi oraz planowania rozwoju w sołectwie. Tym sposobem zarząd województwa wielkopolskiego wytypował 33 sołectwa wyróżniające się na tle pozostałych, przyznając im dyplomy i nagrody pieniężne w wysokości 3 tysięcy złotych. Z naszego regionu w tym gronie znalazły się sołectwa: Kawczyn (gm. Drawsko), Jędrzejewo (gm. Czarnków) i Dębogóra (gm. Wieleń).

Ponadto zarząd przyznał wyróżnienia dla 31 sołectw, wśród których znalazły się: Biała (gm. Trzcianka), Biała (gm. Wieleń) i Chełst (gm. Drawsko). 

Każdego roku wyróżnienie nagrodzonych sołectw odbywało się podczas uroczystych gali organizowanych w całej Wielkopolsce. W tym roku samorząd województwa musiał zrezygnować z tej formy uhonorowania sołectw z powodu obostrzeń związanych z pandemią Covid-19.

"Wielkopolska Odnowa Wsi" to program dzięki któremu zrealizowano już ponad 1550 projektów na łączną kwotę ponad 31 mln zł. Bierze w nim udział blisko 2100 sołectw z terenu 190 gmin województwa wielkopolskiego. W przyszłym roku planowana jest dalsza realizacja programu, a kwota przeznaczona przez samorząd wojewódzki ma przekroczyć ponad 6 mln zł.

(UMWW)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA