Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, otrzymała tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej (PŁ). Wyróżnienie przyznano jej jako „orędowniczce jedności, entuzjastce Unii Europejskiej i jednej z najważniejszych współczesnych polityczek”.
Akt nadania tytułu doktora honoris causa Roberta Metsola odebrała 20 czerwca 2025 br. z rąk rektora Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztofa Jóźwika. Jak podkreślił rektor, PŁ jako pierwsza uczelnia w Polsce uhonorowała Metsolę najwyższą akademicką godnością. „Ten szczególny wyraz uznania dla jej dążeń wspólnotowych w Europie, tak bardzo nam dziś potrzebnych, jest kolejnym dowodem, że łączą nas wspólne wartości z myślą o przyszłości kolejnych pokoleń" - powiedział.
„Europa potrzebuje odwagi, by zrozumieć siłę trzech słów, które ukształtowały moje pokolenie - >>nie lękajcie się<<" - powiedziała Roberta Metsola podczas uroczystości nadania tytułu.
„Od fabryk Łodzi po stocznię w Gdańsku; od odkryć Marii Skłodowskiej-Curie po triumf demokracji w Polsce - pokazaliście, co można osiągnąć, gdy ludzie wierzą w coś więcej niż w siebie samych. Takiego ducha i nadziei potrzebuje dziś Europa" - powiedziała przewodnicząca PE.
Łódzka uczelnia doceniła Metsolę nie tylko za jej zasługi na rzecz wzmocnienia instytucji europejskich i obronę wartości demokratycznych, ale też za niezłomność w działaniu na rzecz bezpieczeństwa europejskiego i odwagę w poparciu dla Ukrainy.
W wystąpieniu podczas uroczystości maltańska polityczna wskazywała, że agresja Rosji na Ukrainę „to atak na nas wszystkich i na nasze wartości: na idee suwerenności, demokracji i wolności”. „To jest nasza wspólna walka” - dodała Roberta Metsola.
Roberta Metsola urodziła się 18 stycznia 1979 r. w St. Julian’s na Malcie. Ukończyła Uniwersytet Maltański i Kolegium Europejskie w Brugii. W 2013 roku po raz pierwszy została wybrana do PE jako przedstawicielka maltańskiej Partii Narodowej. W 2020 roku objęła stanowisko pierwszej wiceprzewodniczącej PE, a od 2022 r. jest jego przewodniczącą.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
Jako mieszkaniec, który naprawdę interesuje się sprawami gminy i ogląda wszystkie sesje, uważam, że Rada Miejska pokazała charakter i odpowiedzialność. Wstrzymanie się od przyznania wotum zaufania to nie akt złośliwości, tylko sygnał, że radni nie są od klepania wszystkiego, co burmistrz powie, tylko od kontrolowania i dbania o interes mieszkańców. Co ważne – radni jasno uzasadnili swoją decyzję, więc nikt nie może powiedzieć, że to było bez podstaw. Nie chodzi o robienie polityki, tylko o uczciwość wobec nas – mieszkańców. W końcu to rada ma patrzeć władzy na ręce. Brawo za odwagę i jasne pokazanie, że gmina jest najważniejsza. A swoją drogą – artykuł jest mocno stronniczy i wygląda na napisany przez sam Urząd Miasta albo na jego zlecenie, więc dobrze, żeby mieszkańcy znali też drugą stronę. Zachęcam wszystkich, żeby obejrzeli nagranie z obrad sesji i sami wyciągnęli wnioski.
Mieszkaniec Wielenia
11:20, 2025-07-02
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
Art jednostronny pusany na zamówienie burmistrz. Autor zapomniał napisać że 2024 to kolejne kredy, bezprawne premie 3600zł co miesiąć, złozenie wniosku do Wód Polskich o drastyczne podwyżki wody, chęć nałożenia maksymalnych podwyżek podatku - najlepiej wszystko na maxa, podwyżka wynagrodzenie burmistrz na maxa, niechęć do naprawy drabiny w OSP
Obywatel
15:12, 2025-07-01
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
To jakaś schizofrenia radnych😮
?
12:05, 2025-07-01
Skarbówka zlicytuje Twój majątek
tu komornik!
puk! puk!
10:10, 2025-05-14