Zamknij
REKLAMA

Ekologiczne, czyli elektryczne ogrzewanie podłogowe

14:14, 27.05.2019 | materiał partnera
Skomentuj

Czy elektryczne ogrzewanie podłogowe może być ekologiczne? Oczywiście! Wystarczy zasilać je prądem, produkowanym przez panele fotowoltaiczne. A takie panele można zamontować na dachu domu lub budynku gospodarczego albo na stelażu w ogródku.

Idealne ogrzewanie ekologiczne to takie, które nie powoduje zanieczyszczenia środowiska nawet w najmniejszym stopniu. Osiągnięcie takiego wyniku nie jest może bardzo łatwe, ale z pewnością możliwe. W jaki sposób? Trzeba wybrać odpowiedni typ ogrzewania, właściwy sprzęt, doświadczonego montera oraz trochę zainwestować.


W pełni ekologiczne ogrzewanie domu jest możliwe. Wystarczy połączyć elektroniczne ogrzewanie podłogowe z panelami fotowoltaicznymi.

Ekologiczne ogrzewanie elektryczne

Czy ogrzewanie elektryczne jest ekologiczne? Tak! Dla wielu osób jest to niezrozumiałe, ponieważ w Polsce nadal większość prądu jest produkowana z węgla kamiennego. Jednak jednocześnie powstaje coraz więcej alternatywnych źródeł energii elektrycznej. A udział prądu ze źródeł odnawialnych stopniowo, ale jednak cały czas rośnie.

Poza tym bardzo istotny jest typ ogrzewania elektrycznego, a dokładnie to ile pobiera on prądu i jaką ma wydajność.

Firma Ewol w Szczecinie zajmuje się montażem ogrzewania elektrycznego, korzystając z przy tym z produktów Devi. Są to markowe wyroby objęte 20-letnią gwarancją. Co oznacza, że producent jest pewny jakości i niezawodności swoich wyrobów. Klient, który zdecyduje się na wykonanie elektrycznego ogrzewania podłogowego z produktów Devi nie będzie musiał martwić się awariami oraz ewentualnymi kosztami wymiany elementów.

20-letnia gwarancja to również pewność, że za kilka lub kilkanaście lat ogrzewania nie będzie demontować i wyrzucać na śmietnik.


Elektryczne ogrzewanie podłogowe składa się z cienkich przewodów grzejnych.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - montaż

Firma Ewol montuje na podłogach: przewody grzejne (monter przymocowuje je do metalowych listew) oraz maty grzejne (przewody grzejne są wplecione w siatkę z tworzywa sztucznego). Oba produkty składają się z bardzo cienkich i elastycznych przewodów grzejnych. Są one znacznie chudsze od rur, używanych do montażu wodnego ogrzewania podłogowego.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe można zamontować pod wieloma rodzajami podłóg: panelami, terakotą, płytkami ceramicznymi i kamiennymi, wykładziną dywanową oraz innymi. Nie zajmuje ono wiele miejsca i przystosowane jest do montażu zarówno w nowym, jak w starym budownictwie.

Warto zaznaczyć, że dla doświadczonego fachowca - a tacy pracują w Ewol w Szczecinie - montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego nie stanowi żadnego problemu. Zamontowanie przewodów lub mat grzejnych w domu o powierzchni około 130 metrów kwadratowych zajmuje profesjonaliście zaledwie 4 dni.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe to ekologiczne źródło ciepła zarówno w nowym, jak i w starym budownictwie.

Ekologiczne ogrzewanie elektryczne - użytkowanie

Kto zdecyduje się zamontować w swoim domu lub mieszkaniu ekologiczne ogrzewanie podłogowe nie będzie musiał martwić się miejscem na kaloryfery i piec. Te urządzenia nie będą potrzebne.

Do uruchomienia ogrzewania i regulacji temperatury wystarczy termostat. Wysokość temperatury można ustawiać też za pomocą aplikacji na telefonie, tablecie lub laptopie.

Ogrzewanie elektryczne w 100 % ekologiczne

Kluczem do tego, aby elektryczne ogrzewanie podłogowe było jak najbardziej ekologiczne jest sposób jego użytkowania.

Maty lub przewody grzejne po zamontowaniu na podłodze są zalewane betonem. Gdy ogrzewanie będzie uruchomione, maty zaczną ogrzewać betonową wylewkę. Zaś beton będzie oddawał ciepło stopniowo i równomiernie przez wiele godzin. Właśnie ten czynnik decyduje o tym, że elektryczne ogrzewanie jest jednocześnie ekonomiczne i ekologiczne.

Korzystając z elektronicznego ogrzewania podłogowego nie trzeba martwić się, aby regularnie dokładać do pieca (węgiel, drewno, pellet, ekogroszek itp.). Nie dochodzi do palenia surowców i zanieczyszczania przy tym środowiska. Zaś energię elektryczną, potrzebną do ogrzania domu, zużywa się tylko w ograniczonym czasie.

Najlepiej jest zdecydować się na licznik dwutaryfowy. Przy jego pomocy wieczorami i w nocy domownicy będą korzystać z tańszego prądu. I to właśnie wtedy powinni włączać ogrzewanie. Podłoga będzie jednak oddawać ciepło nie tylko w nocy, ale przez całą dobę.

Właściciele domu nie muszą wieczorem ręcznie uruchamiać ogrzewania. Wystarczy, że wprowadzą właściwe parametry do sterownika, a ten będzie automatycznie włączał i wyłączał ogrzewanie podłogowe.

Ekologiczne ogrzewanie połączone z fotowoltaiką

Żeby elektryczne ogrzewanie było jeszcze bardziej ekologiczne, a przy tym ekonomiczne, trzeba je połączyć z panelami fotowoltaicznymi zamontowanymi np. na dachu domu. Takie panele zapewnią stałe dostawy prądu do ogrzania domu.

Nadwyżki energii elektrycznej, wyprodukowanej przez panele latem, domownicy mogą oddać do sieci elektrycznej. Odbiorą je zimą. Za prąd, który oddali do sieci oraz z niej pobrali, rozliczą się z firmą energetyczną raz w roku. Prawdopodobnie zapłacą tylko symboliczny rachunek.


Duża liczba paneli fotowoltaicznych, zamontowanych np. na dachu domu zapewni prąd nie tylko do uruchomienia pralki, lodówki czy piekarnika. Energii wystarczy do ogrzania całego - nawet dużego - domu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Ewol ze Szczecina.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

kryskrys

0 0

Dla zainteresowanych tematem nowoczesnych systemów ogrzewania domu polecam https://pulsarinstalacje.pl 15:54, 11.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%