Niedzielne obchody 70. rocznicy zrywu rozpoczęły się o godz. 6 rano od złożenia wiązanek kwiatów przed bramą Fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielski, skąd w 1956 r. wyruszali strajkujący robotnicy. W uroczystości wzięli udział m.in. związkowcy, kombatanci, przedstawiciele władz centralnych i samorządowych oraz delegacje z różnych zakładów pracy.
Przewodniczący Związku Zawodowego NSZZ „Solidarność” w zakładach H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych (FPS) Wojciech Antczak w swoim wystąpieniu zaznaczył, że 70 lat temu z bramy ówczesnych Zakładów Metalowych im. J. Stalina robotnicy wyszli „w niemym marszu po chleb, wolność i szacunek”.
- Komunistyczny reżim, który nazywał się władzą ludową, nie szanował robotników. Wprowadzał wyśrubowane normy pracy, obcinał wynagrodzenia. Panował wyzysk i bieda, która spowodowała, że robotnicy Cegielskiego wyszli zademonstrować swoje niezadowolenie - powiedział.
Dodał, że do maszerujących zaczęli dołączać pracownicy kolejnych zakładów oraz mieszkańcy. - Zebrano ponad 100 tys. ludzi śpiewających pieśni patriotyczne i religijne, z transparentami „My chcemy chleba”, „Precz z wyzyskiem świata pracy”, „Chcemy wolnej Polski” - mówił związkowiec.
Podkreślił, że pierwsze strzały do demonstrantów służby bezpieczeństwa oddały około godz. 10. - Stłumiono demokratyczny protest. Do dziś nikt za to nie odpowiedział i nie został ukarany - podkreślił Antczak. Zaznaczył, że „duch niezależności wywołany w Poznaniu odezwał się później w Gdańsku 1970 r., Radomiu 1976 r.”.
- Czcijmy dziś pamięć poległych i represjonowanych, ofiar Czerwca 1956 r. To oni obudzili w Polakach wielkie pragnienie wolności i suwerenności - podkreślił.
W kolejnych godzinach delegacje i mieszkańcy będą składać kwiaty i wezmą udział w uroczystościach rocznicowych w różnych lokalizacjach w Poznaniu.
Jak podał poznański magistrat, na godz. 8.15 zaplanowano uroczystość na Politechnice Poznańskiej przed tablicą upamiętniającą studentów poległych w Czerwcu '56. Z kolei o godz. 8.50 zacznie się wydarzenie rocznicowe pod tablicą pamiątkową przy ZNTK S.A. na ul. Roboczej.
O godz. 10 delegacje złożą kwiaty pod pamiątkową tablicą na terenie dawnej zajezdni MPK przy ul. Gajowej, skąd uczestnicy uroczystości przejdą na Skwer im. Trzech Tramwajarek przy ul. Dąbrowskiego, by o godz. 10.45 oddać tam należny hołd.
Na godz. 11 zaplanowano uroczystość przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 r. przy ul. Kochanowskiego, a o godz. 11.45 rozpocznie się wydarzenie pod tablicą pamiątkową na budynku Komendy Wojewódzkiej Policji.
Wiązanki zostaną także złożone o godz. 13.15 przy Bramie Głównej H. Cegielski - Poznań S.A. z kolei o godz. 16 rozpocznie się msza św. w kościele w Klasztorze Ojców Dominikanów.
Przez prognozowane na niedzielę ekstremalne upały władze Poznania zdecydowały o przeniesieniu zaplanowanej na godz. 17.30 głównej części uroczystości 70. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. do auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z reguły kulminację obchodów organizowano na Placu Mickiewicza przed uczelnianym budynkiem. Stoją na nim Poznańskie Krzyże - pomnik upamiętniający ofiary zrywu.
W obchodach weźmie udział prezydent Karol Nawrocki oraz głowy państw kilku europejskich krajów.
(PAP)
szk/ pad/
Krzyż Wielkopolski: burmistrz Marta Kubiak zostaje
Porażka platfusów
❤️
09:23, 2026-06-01
Radni z Krzyża: zarzuty burmistrz Kubiak są kłamliwe
A pamiętacie, jak jako pisiorówka pisała o ruskich onucach? A potem prezes ją olał ciepłym moczem.
Martusia
08:26, 2026-04-11
Burmistrz utraciła zaufanie. Wiceburmistrz odwołana
No cóż Pani Moniko, majonez to majonez, wszystko jedno jaki. Pamięta Pani? Bo to są Pani słowa. Ja pamiętam i nie zapomnę, ale kto by pomyślał, że to co paręnaście lat temu wysłała Pani w eter, wróci do Pani jeszcze za tego żywota.
Lgd
09:08, 2026-03-02
Paweł Ziopaja do burmistrz Kubiak: Pani jest kłamczuchą
Coraz większe jaja 😮
WW
18:12, 2026-03-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktyct.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz