Zamknij

Obchody Święta Niepodległości w Wieleniu

15:01, 12.11.2021 Hanna Forbrich, st. ds. współpracy ze społeczeństwem, ref. organizacyjny UM Wieleń Aktualizacja: 15:04, 12.11.2021
Skomentuj

Święto odzyskania niepodległości przez Polskę było bardzo uroczyście obchodzone w gminie Wieleń.

Mieszkańców zaproszono do udziału w ogólnopolskiej akcji pod hasłem "ZAŚPIEWAJMYRAZEMHYMN#NiepodległaDoHymnu". Wspólne odśpiewanie hymnu państwowego odbyło się przy Pomniku Wdzięczności w Wieleniu z udziałem orkiestry dętej działającej przy Nadnoteckim Centrum Kultury.

Do uczczenia Święta Niepodległości w ramach ogólnopolskiej akcji włączyły się wszystkie placówki oświatowe z terenu gminy Wieleń poprzez realizację projektu "Szkoła do Hymnu". Prezentacje odbywały się m.in. za pośrednictwem strony internetowej oraz portalu społecznościowego gminy. Odbyła się również ekspozycja wystawy plenerowej pt. "Księża - obrońcy dziedzictwa Ziemi Wieleńskiej", przygotowanej przez Nadnoteckie Centrum Kultury i Radę Izby Pamięci Ziemi Wieleńskiej w Wieleniu.

W gminnych obchodach udział wzięły liczne delegacje, poczty sztandarowe szkół i organizacji społecznych z terenu całej gminy, przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, duchowni, członkowie różnych stowarzyszeń, organizacji społecznych i ugrupowań, seniorzy, harcerze oraz przedsiębiorcy z terenu miasta i gminy Wieleń.

Uroczystości zaszczycili swoją obecnością poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk, radny sejmiku województwa wielkopolskiego w Poznaniu Adam Bogrycewicz, radny powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, członek zarządu powiatu Włodzimierz Ignasiński. Kilkadziesiąt delegacji złożyło wiązanki biało-czerwonych kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności, który jest symbolem patriotycznych uczuć mieszkańców Ziemi Wieleńskiej, podkreślając znaczenie symboli narodowych i siłę jedności.

W uroczystym przemarszu pochód niepodległościowy udał się wraz z pocztami sztandarowymi i orkiestrą dętą do kościoła pw. Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Michała Archanioła w Wieleniu. Przy mszy dokonano odsłonięcia tablic pamiątkowych poświęconych księżom - obrońcom dziedzictwa Ziemi Wieleńskiej. Do ceremonii odsłonięcia tablic poproszeni zostali burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk i ks. proboszcz miejscowej parafii Marek Sobkowiak. Tablice zamontowane zostały na zewnętrznej, bocznej ścianie Kościoła Rzymskokatolickiego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w listopadzie 2020 roku w związku z upamiętnieniem obrońców polskości w roku obchodów jubileuszu 100-lecia powrotu Ziemi Wieleńskiej do Macierzy z uwagi na czas pandemii oficjalne odsłonięcie tablic musiało zostać przesunięte na tegoroczne obchody Święta Niepodległości. Upamiętnienie działalności kapłanów, obrońców polskości, to kontynuacja ubiegłorocznego programu opracowanego przez Izbę Pamięci Ziemi Wieleńskiej. 11 listopada w hołdzie walczącym o polskość i niepodległość kwiaty pod tablicami pamiątkowymi księży obrońców dziedzictwa Ziemi Wieleńskiej złożył poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk.

Wieleńskie obchody Święta Niepodległości upłynęły w duchu jedności, pokoju i solidarności. Odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców miasta i gminy Wieleń oraz w intencji śp. Mieczysława Grasia, który zasłużył się w działalności organizacji kombatanckiej na Ziemi Wieleńskiej, będąc wiceprezesem Miejsko-Gminnego Koła ZKRP i BWP w Wieleniu oraz prezesem Koła Terenowego Stowarzyszenia Dzieci Wojny. Mszę św. odprawił ks. proboszcz parafii pw. WMB i św. Michała w Wieleniu Marek Sobkowiak, w koncelebrze z ks. kan. Markiem Kapitulskim, proboszczem parafii pw. św. Rocha w Wieleniu. Podczas homilii odczytane zostały życiorysy śp. ks. kan. Antoniego Józefa Rontza (07.04.1727 - 29.09.1799), ks. Antoniego Arendta (25.04.1832 - 20.12.1903), ks. Jana Dąbrowa Laskowskiego (22.06.1872-17.10.1939).

- Z czcią wspominamy obrońców dziedzictwa  Ziemi Wieleńskiej: ks. Antoniego Józefa Rontza - wikarego oraz proboszcza wieleńskiego, kronikarza wydarzeń i genealogii; ks. Antoniego Arendta - proboszcza wieleńskiego, obrońcę polskości; ks. Jana Dąbrowa Laskowskiego - wikarego wieleńskiego, obrońcę polskości oraz przywódcę duchowego strajku Dzieci Wrzesińskich. Dziękuję za pamięć o tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę, to nasz obowiązek otaczać szacunkiem wysiłek przodków, okupiony krwią i życiem za niepodległą Ojczyznę - powiedziała burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk.

Oprawę muzyczną mszy i uroczystości z okazji Święta Niepodległości zapewniła orkiestra dęta działająca przy Nadnoteckim Centrum Kultury w Wieleniu, natomiast o oprawę muzyczną stałych części mszy zadbał chór parafialny "Cecylia". W wykonaniu obu zespołów szczególnie wybrzmiało hasło "Bóg - Honor - Ojczyzna". Chórem dyrygował Zygmunt Ryżek, a orkiestra wystąpiła pod batutą Szymona Helwicha. Mistrzem ceremonii gminnego Święta Niepodległości w Wieleniu był dyrektor Samorządowej Administracji Oświatowej Przemysław Grześkowiak.

Uroczystości zakończył koncert utworów patriotycznych, który poprowadzili wspólnie Agata Aftarczuk i Marek Doczekalski. Koncertem pt. "Nie rzucim ziemi…" zachwyciła orkiestra dęta, której prawdziwą perełką była towarzysząca orkiestrze grą na skrzypcach Lilianna Obst. Koncert zakończyły wystąpienia zaproszonych gości - posła na Sejm RP Krzysztofa Paszyka i radnego sejmiku województwa wielkopolskiego Adama Bogrycewicza. Podziękowanie wszystkim wykonawcom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznych obchodów Gminnego Święta Niepodległości złożyła w imieniu samorządu gminy Wieleń, burmistrz Elżbieta Rybarczyk. Na zakończenie wystąpienia okolicznościowego wybrzmiały w przemówieniu pani burmistrz słowa żołnierskiej piosenki zespołu Chłopcy z Placu Broni: "Wolność kocham i rozumiem / Wolności oddać nie umiem / Wolność kocham i rozumiem / Wolności oddać nie umiem…".

(Hanna Forbrich, st. ds. współpracy ze społeczeństwem, ref. organizacyjny UM Wieleń)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%