Wielowątkowe śledztwo prowadzone przez CBŚP i Prokuraturę Regionalną w Gdańsku dotyczy międzynarodowego gangu zajmującego się obrotem narkotykami i papierosami oraz praniem pieniędzy pochodzących z tych przestępstw. Wobec 18 osób skierowano akt oskarżenia.
Śledczy zarzucają im m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przemyt i produkcję wyrobów tytoniowych, podrabianie dokumentów czy pranie pieniędzy.
Sprawa jest wielowątkowa i dotyczy funkcjonowania międzynarodowej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, zajmującej się sprowadzaniem na terytorium Unii Europejskiej znacznych ilości narkotyków, głównie kokainy i haszyszu, pochodzących z państw Ameryki Południowej oraz Afryki Północnej, a także obrotem papierosami oraz praniem pieniędzy pochodzących z przestępstw.
Śledztwo jest prowadzone od 2017 roku przez policjantów z Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.
W wyniku podjętych czynności policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Pomorskiego Urzędu Celno - Skarbowego zlikwidowali m.in. fabrykę papierosów w powiecie żuromińskim (woj. mazowieckie).
Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że nielegalnie wyprodukowane papierosy przemycane były z Polski do innych krajów Europy, w tym do Hiszpanii. Według śledczych oskarżeni mogli wyprodukować ponad 20 mln sztuk papierosów, co spowodowało uszczuplenie należności publicznoprawnych w wysokości 17 mln zł.
W ostatnim czasie skierowano akt oskarżenia wobec 18 osób, którym przestawiono łącznie 83 zarzuty dotyczące m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełniania przestępstw związanych z przemytem czy produkcją wyrobów tytoniowych, z ustawy Prawo własności przemysłowej, a także podrabiania dokumentów, posługiwania się nimi oraz popełniania przestępstw karnoskarbowych i prania pieniędzy.
W trakcie przeprowadzonych czynności zabezpieczono mienie należące do oskarżonych o łącznej wartości prawie 10 mln zł.
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
Jako mieszkaniec, który naprawdę interesuje się sprawami gminy i ogląda wszystkie sesje, uważam, że Rada Miejska pokazała charakter i odpowiedzialność. Wstrzymanie się od przyznania wotum zaufania to nie akt złośliwości, tylko sygnał, że radni nie są od klepania wszystkiego, co burmistrz powie, tylko od kontrolowania i dbania o interes mieszkańców. Co ważne – radni jasno uzasadnili swoją decyzję, więc nikt nie może powiedzieć, że to było bez podstaw. Nie chodzi o robienie polityki, tylko o uczciwość wobec nas – mieszkańców. W końcu to rada ma patrzeć władzy na ręce. Brawo za odwagę i jasne pokazanie, że gmina jest najważniejsza. A swoją drogą – artykuł jest mocno stronniczy i wygląda na napisany przez sam Urząd Miasta albo na jego zlecenie, więc dobrze, żeby mieszkańcy znali też drugą stronę. Zachęcam wszystkich, żeby obejrzeli nagranie z obrad sesji i sami wyciągnęli wnioski.
Mieszkaniec Wielenia
11:20, 2025-07-02
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
Art jednostronny pusany na zamówienie burmistrz. Autor zapomniał napisać że 2024 to kolejne kredy, bezprawne premie 3600zł co miesiąć, złozenie wniosku do Wód Polskich o drastyczne podwyżki wody, chęć nałożenia maksymalnych podwyżek podatku - najlepiej wszystko na maxa, podwyżka wynagrodzenie burmistrz na maxa, niechęć do naprawy drabiny w OSP
Obywatel
15:12, 2025-07-01
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
To jakaś schizofrenia radnych😮
?
12:05, 2025-07-01
Skarbówka zlicytuje Twój majątek
tu komornik!
puk! puk!
10:10, 2025-05-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz