Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju leku Apo-Simva 40. Dlaczego podjęto decyzję o wycofaniu serii tego leku?
Do podstawowych zadań Głównego Inspektora Farmaceutycznego należy czuwanie nad jakością produktów leczniczych i ich obrotem, tak by pacjenci otrzymali właściwy oraz pełnowartościowy produkt leczniczy.
Organy Inspekcji Farmaceutycznej działają przede wszystkim prewencyjnie, a ich zadaniem jest niedopuszczenie do potencjalnej możliwości, w której dojdzie do pozostawienia w obrocie produktów leczniczych niespełniających wymagań jakościowych.
Jak informuje GIF potwierdzony został wynik poza specyfikacją w zakresie zanieczyszczenia krzyżowego kwasem acetylosalicylowym i kwasem salicylowym.
- Wystąpienie wady jakościowej w produkcie leczniczym z jaką mamy do czynienia w niniejszej sprawie, nie wymaga dowodów przeprowadzonych na okoliczność możliwości wystąpienia bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, albowiem wystarczające jest już samo uprawdopodobnienie potencjalnego zagrożenia. W tym znaczeniu inspekcja farmaceutyczna ma za zadanie reagować, gdy jest ono potencjalnie zagrożone - czytamy w uzasadnieniu.
Chodzi dokładnie o lek Apo-Simva 40 (Simvastatinum), 40 mg, tabletki powlekane, 30 tabl., numer serii: 10620 z data ważności do 30 czerwca 2023.
Substancją czynną preparatu jest simwastatyna, lek należący do grupy statyn. Statyny stosuje się w celu zmniejszenia stężenia lipidów (głównie cholesterolu) we krwi.
Serii leku została wycofana z obrotu na terenie całego kraju.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz