Zamknij
REKLAMA

Dębogóra i Biała wyróżnione w konkursie Aktywna Wieś Wielkopolska

17:08, 06.01.2021 | Hanna Forbrich, Urząd Miejski w Wieleniu
Skomentuj fot. UM Wieleń
REKLAMA

Mieszkańcy Dębogóry oraz Białej w gminie Wieleń mają powód do zadowolenia - obie miejscowości zostały laureatami czwartej edycji konkursu "Aktywna Wieś Wielkopolska 2020" w ramach Wielkopolskiej Odnowy Wsi 2013-2020.

W obu wsiach nie brakuje osób zaangażowanych społecznie, które angażują się w działalność Grup Odnowy Wsi. Pomimo pandemii koronawirusa, mieszkańcy zrealizowali główne zaplanowane zadania. W ocenie ekspertów zewnętrznych - jury w podsumowaniu konkursu wysoko oceniło podejmowane działania, co zaowocowało przyznaniem nagrody w przypadku Dębogóry oraz wyróżnienia dla wsi Biała.

 

Działalność mieszkańców związana jest z rozwijaną przez samorząd lokalny ideą "Gmina Wieleń silna aktywnością swoich mieszkańców". Dębogóra otrzymała nagrodę w wysokości 3 tys. zł. na cele sołectwa. Biała zdobyła prestiżowe wyróżnienie. Liderzy Grupy Odnowy Wsi, Arkadiusz Fuczko (Dębogóra) i Krystyna Taraśkiewicz (Biała) odebrali statuetkę "Aktywna Wieś Wielkopolska 2020" z rąk wicemarszałka województwa wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego w obecności burmistrz Wielenia Elżbiety Rybarczyk.

Udział w uroczystości rozdania nagród w sali wiejskiej w Jędrzejewie wzięli również poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk i wiceprzewodniczący sejmiku województwa wielkopolskiego Jarosław Maciejewski. Gospodarzem spotkania był wójt gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek.

W gminie Wieleń działa czternaście Grup Odnowy Wsi, a w skali Wielkopolski w programie uczestniczy blisko 2 tysiące sołectw ze 185 gmin. Program ma charakter rozwojowy, gdyż każdego roku przystępują do uczestnictwa w nim kolejne sołectwa.

- Projekty zgłaszane do dofinansowania w ramach programu Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020 powinny wynikać z potrzeb mieszkańców sołectw, zgodnie z zapisami przyjętymi do realizacji w opracowanych z pomocą moderatorów odnowy wsi Sołeckich Strategiach Rozwoju. Odnowa wsi to proces zmian opierający się na potencjale własnym lokalnej wspólnoty. Dlatego szczególny nacisk kładziony jest na bezpośrednie zaangażowanie mieszkańców, zarówno w planowanie, jak i wykonanie przedsięwzięć. Dziękuję wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem, wiedzą i doświadczeniem tworzą bogactwo wielkopolskiej wsi. Warto z ich dorobku korzystać realizując własne pomysły - mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Elżbieta Rybarczyk, burmistrz Wielenia, złożyła serdeczne gratulacje wyróżnionym w konkursie liderom obu wsi sołeckich, dziękując za poświęcony czas, zaangażowanie wolontariuszy oraz wykazanie się inicjatywą w programie odnowy wsi.

- Pomimo czasu pandemii, program był kontynuowany i rozwijany w gminie Wieleń. Czas ten wywarł znaczący wpływ na życie wspólnoty lokalnej, w tym podejmowane działania, szczególnie społeczne, które mają na celu integrację społeczności lokalnych. W konkursie docenione zostały zrealizowane w obu wsiach projekty oraz szereg innych czynników, takich jak np. rzetelność i dokładność sprawozdań rocznych składanych przez uczestników programu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, czy inicjatywy podejmowane w czasie Covid-19 - przypomniała burmistrz Elżbieta Rybarczyk.

Każda z Grup Odnowy Wsi obligatoryjnie składa roczne sprawozdanie ze swojej działalności. W tym roku sprawozdania po raz pierwszy będą składane za pomocą elektronicznego generatora. Adres/link, pod którym umieszczony będzie generator, zostanie udostępniony na stronie programu oraz przesłany e-mailem do gminnych koordynatorów programu wraz z terminem wskazującym do kiedy przedmiotowe sprawozdania należy złożyć w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

(Hanna Forbrich, Urząd Miejski w Wieleniu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

credacreda

0 0

a gdzie Bogusławski? 12:05, 07.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA