Zamknij
REKLAMA

Rolnik z Gajewa wśród najlepszych w Wielkopolsce

15:44, 06.10.2021 | UMWW
Skomentuj
REKLAMA

W Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się jubileuszowa gala konkursu Wielkopolski Rolnik Roku wraz z finałami XIX i XX edycji konkursu. Statuetkę Siewcy oraz nagrody w wysokości 10 tysięcy złotych wręczyli wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski oraz prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak - przewodniczący kapituły konkursowej.

W ciągu 20 lat trwania konkursu, w którym uczestniczyło ponad 1300 rolników, nagrodę główną - statuetkę Siewcy - otrzymało 195 producentów rolnych. Do XIX edycji konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2019 przystąpiło 35 gospodarstw rolnych z 22 powiatów województwa wielkopolskiego, zaś do XX edycji aż 53 gospodarstwa.

- Wielkopolska to region nowoczesny, innowacyjny, z dobrze rozwiniętym rolnictwem. Rolnicy z Wielkopolski mają znaczący udział w krajowej produkcji trzody chlewnej, wołowiny, mleka, produkcji różnych płodów rolnych. Wielkopolskie rolnictwo korzysta z nowoczesnych technologii, rozwija się dzięki środkom unijnym, stosuje nowoczesne oraz ekologiczne metody produkcji by trafić do szerokiego grona odbiorców, a także by to co trafia na nasze stoły było jak najwyższej jakości. To właśnie w Wielkopolsce rolnicy wytwarzają największą globalną produkcję rolniczą i można ich uznać za najlepszych na świecie - mówi wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski

Powołana przez zarząd województwa wielkopolskiego kapituła konkursu wizytowała zgłoszone do konkursu gospodarstwa, oceniała je i rekomendowała zarządowi województwa grupę 20 nominowanych i 10 laureatów z każdej edycji konkursu. Zarówno w XIX, jak i XX edycji wyróżnieni rolnicy prezentowali wysoki poziom produkcji rolniczej, stosowali nowoczesne technologie, odznaczali się dobrą organizacją pracy, wysoką estetyką gospodarstw, uzyskiwali wysokie efekty ekonomiczne, a także przejawiali troskę o środowisko naturalne. Kierunki produkcji reprezentowane przez rolników to m.in. produkcja roślinna i zwierzęca (bydło mleczne i opasowe, trzoda chlewna), warzywnictwo, sadownictwo, drobiarstwo, pszczelarstwo hodowla koni (jeździectwo i hipoterapia), hodowla ryb, grzybów, hodowla królików, grzybów i zielarstwo.

- Samorząd województwa wielkopolskiego wspiera obszary wiejskie. Realizowane są rozmaite inicjatywy i programy dzięki którym modernizowane są sale wiejskie instytucje kultury, infrastruktura wodno-kanalizacyjna, nasadzane są drzewa, wspierany sektor pszczelarski i spółki wodne. Wiele milionów złotych trafiło na tereny wiejskie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz środków z budżetu Województwa Wielkopolskiego. Dzięki temu wielkopolska wieś stale się rozwija - dodaje wicemarszałek Krzysztof Grabowski

W gronie laureatów konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2020 znalazł się Adam Warnke z Gajewa w gminie Czarnków.

Część artystyczną finału rozpoczął występ zespołu wokalnego Semplicze, który wykonał utwory o charakterze ludowym i folklorystycznym. Na zakończenie uroczystości wystąpiła Maryla Rodowicz, która swoimi przebojami zachwyciła i zabrała w muzyczną podróż.

 

(UMWW)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%