Rada Miasta i Gminy Wysoka opowiedziała się za wszczęciem procedury wystąpienia gminy ze Związku Międzygminnego "Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi".
Wniosek radnego Krzysztofa Kowalskiego poparło 10 radnych, 2 wstrzymało się od głosu.
To nie jedyna zapowiedź wyjścia ze Związku Międzygminnego po ogłoszeniu przez władze PRGOK wysokich podwyżek cen za odbiór odpadów komunalnych. Jednogłośnie decyzję o opuszczeniu Związku ogłosili radni Okonka. W ich ślady zamierza pójść gmina Krajenka. Coraz głośniej o wyjściu z PRGOK mówi się też w Jastrowiu. W gminie Wyrzysk trwa zbiórka podpisów za zgłoszeniem projektu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w sprawie wystąpienia gminy ze Związku. Jako pierwsza, sześć lat temu, szeregi PRGOK opuściła gmina Szydłowo.
Czy w takiej sytuacji PRGOK może grozić rozpad?
- Związek Międzygminny "PRGOK" tworzą niezależne gminy, nie mamy wpływu na to, jakie decyzje podejmą samorządy. Póki co, zgodnie ze statutem Związku, gminy pozostają w nim do końca 2020 roku, więc z perspektywy mieszkańca nic się nie zmieni - komentuje Małgorzata Sypuła, przewodnicząca Zarządu ZM "PRGOK". - Czy gminy, które odejdą ze Związku, skorzystają na tym? Tego nie wiemy. Wójtowie czy burmistrzowie będą musieli sami zorganizować system gospodarki odpadami na terenie swoich gmin, m.in. ogłosić przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów, będą również zobligowani takimi samymi obowiązkami i przepisami jak my. Nie ma pewności, że jeżeli gmina w pojedynkę będzie organizować system gospodarki odpadami, to będzie taniej. Możliwe, że na początku gmina ustali niższe ceny, ale istnieje ryzyko, że do przetargu nie zgłosi się żadna firma, która zgodzi się wywozić odpady za te stawki. Do takiej sytuacji doszło niedawno w gminie Gostynin, która wyszła ze Związku Gmin Regionu Płockiego i kiedy sama ogłosiła przetarg, otrzymała oferty tak wysokie, że opłata na mieszkańca musiałaby wzrosnąć z 11 złotych do 28 złotych od osoby za opady segregowane, aby pokryć koszty funkcjonowania systemu. Z kolei w Opolu na początku roku nie były odbierane odpady zmieszane, ponieważ firma wywozowa zażądała większą kwotę niż miasto było w stanie zapłacić. Chwilowo w Opolu sytuację udało się opanować, ale już mówi się, że mieszkańców czekają kolejne podwyżki.
Działający od siedmiu lat Związek Międzygminny "Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi" zrzesza obecnie 14 gmin.
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
Jako mieszkaniec, który naprawdę interesuje się sprawami gminy i ogląda wszystkie sesje, uważam, że Rada Miejska pokazała charakter i odpowiedzialność. Wstrzymanie się od przyznania wotum zaufania to nie akt złośliwości, tylko sygnał, że radni nie są od klepania wszystkiego, co burmistrz powie, tylko od kontrolowania i dbania o interes mieszkańców. Co ważne – radni jasno uzasadnili swoją decyzję, więc nikt nie może powiedzieć, że to było bez podstaw. Nie chodzi o robienie polityki, tylko o uczciwość wobec nas – mieszkańców. W końcu to rada ma patrzeć władzy na ręce. Brawo za odwagę i jasne pokazanie, że gmina jest najważniejsza. A swoją drogą – artykuł jest mocno stronniczy i wygląda na napisany przez sam Urząd Miasta albo na jego zlecenie, więc dobrze, żeby mieszkańcy znali też drugą stronę. Zachęcam wszystkich, żeby obejrzeli nagranie z obrad sesji i sami wyciągnęli wnioski.
Mieszkaniec Wielenia
11:20, 2025-07-02
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
Art jednostronny pusany na zamówienie burmistrz. Autor zapomniał napisać że 2024 to kolejne kredy, bezprawne premie 3600zł co miesiąć, złozenie wniosku do Wód Polskich o drastyczne podwyżki wody, chęć nałożenia maksymalnych podwyżek podatku - najlepiej wszystko na maxa, podwyżka wynagrodzenie burmistrz na maxa, niechęć do naprawy drabiny w OSP
Obywatel
15:12, 2025-07-01
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
To jakaś schizofrenia radnych😮
?
12:05, 2025-07-01
Skarbówka zlicytuje Twój majątek
tu komornik!
puk! puk!
10:10, 2025-05-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz