Zamknij

Łuny goreją u brzegów Noteci

13.52, 21.12.2022 Arkadiusz Słabig Aktualizacja: 13.57, 21.12.2022
Skomentuj fot. Arkadiusz Słabig
REKLAMA

Zespół Szkół Leśnych im. inż Jana Kloski w Goraju był gospodarzem pierwszej edycji powiatowego konkursu historycznego pn. "Łuny goreją u brzegów Noteci", adresowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych.

W tytule konkursu wykorzystano cytat z poezji Romana Wilkanowicza. Tematyka dotyczyła zmagań o niepodległość i granice w latach 1918-1920 na ziemiach nadnoteckich, a zwłaszcza Powstania Wielkopolskiego.

Inicjatorem i współorganizatorem przedsięwzięcia był dr hab. Arkadiusz Słabig, działacz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

W konkursie wzięli udział przedstawiciele placówek oświatowych z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Wśród laureatów i wyróżnionych znaleźli się reprezentanci Zespołu Szkół Leśnych im. inż. Jana Kloski w Goraju, Liceum Ogólnokształcącego im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie i Edukacji Lubasz (Szkół im. Ignacego Jana Paderewskiego).

Konkurs był objęty honorowym patronatem przez Ministra Klimatu i Środowiska, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Starostę Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu i kierownika Muzeum Ziemi Czarnkowskiej.

Inicjatywami towarzyszącymi były: wykład Marcina Podemskiego (edukatora z Oddziałowego Biura Edukacji IPN w Poznaniu) na temat dziejów Powstania Wielkopolskiego w ujęciu regionalnym, a także wystawa panelowa o podobnej tematyce udostępniona zwiedzającym do końca grudnia.

Podczas konkursu zaprezentowano album pt. "Oni dla nas, my dla Nich", którego autorka - Karolina Rążewska-Golik (Muzeum Ziemi Czarnkowskiej) - zasiadła w jury.

W organizację konkursu aktywnie włączyli się dyrektor Albert Tabaka oraz liczni nauczyciele, wychowawcy i uczniowie ZSL w Goraju, którzy zasłużyli na słowa najwyższego uznania i podziękowania.

Powstańcze święto zwieńczyło złożenie symbolicznej wiązanki na mogile powstańców na cmentarzu parafialnym w Lubaszu.

(Arkadiusz Słabig)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%