Zespół Szkół Leśnych im. inż Jana Kloski w Goraju był gospodarzem pierwszej edycji powiatowego konkursu historycznego pn. "Łuny goreją u brzegów Noteci", adresowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych.
W tytule konkursu wykorzystano cytat z poezji Romana Wilkanowicza. Tematyka dotyczyła zmagań o niepodległość i granice w latach 1918-1920 na ziemiach nadnoteckich, a zwłaszcza Powstania Wielkopolskiego.
Inicjatorem i współorganizatorem przedsięwzięcia był dr hab. Arkadiusz Słabig, działacz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.
W konkursie wzięli udział przedstawiciele placówek oświatowych z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Wśród laureatów i wyróżnionych znaleźli się reprezentanci Zespołu Szkół Leśnych im. inż. Jana Kloski w Goraju, Liceum Ogólnokształcącego im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie i Edukacji Lubasz (Szkół im. Ignacego Jana Paderewskiego).
Konkurs był objęty honorowym patronatem przez Ministra Klimatu i Środowiska, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Starostę Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu i kierownika Muzeum Ziemi Czarnkowskiej.
Inicjatywami towarzyszącymi były: wykład Marcina Podemskiego (edukatora z Oddziałowego Biura Edukacji IPN w Poznaniu) na temat dziejów Powstania Wielkopolskiego w ujęciu regionalnym, a także wystawa panelowa o podobnej tematyce udostępniona zwiedzającym do końca grudnia.
Podczas konkursu zaprezentowano album pt. "Oni dla nas, my dla Nich", którego autorka - Karolina Rążewska-Golik (Muzeum Ziemi Czarnkowskiej) - zasiadła w jury.
W organizację konkursu aktywnie włączyli się dyrektor Albert Tabaka oraz liczni nauczyciele, wychowawcy i uczniowie ZSL w Goraju, którzy zasłużyli na słowa najwyższego uznania i podziękowania.
Powstańcze święto zwieńczyło złożenie symbolicznej wiązanki na mogile powstańców na cmentarzu parafialnym w Lubaszu.
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
Jako mieszkaniec, który naprawdę interesuje się sprawami gminy i ogląda wszystkie sesje, uważam, że Rada Miejska pokazała charakter i odpowiedzialność. Wstrzymanie się od przyznania wotum zaufania to nie akt złośliwości, tylko sygnał, że radni nie są od klepania wszystkiego, co burmistrz powie, tylko od kontrolowania i dbania o interes mieszkańców. Co ważne – radni jasno uzasadnili swoją decyzję, więc nikt nie może powiedzieć, że to było bez podstaw. Nie chodzi o robienie polityki, tylko o uczciwość wobec nas – mieszkańców. W końcu to rada ma patrzeć władzy na ręce. Brawo za odwagę i jasne pokazanie, że gmina jest najważniejsza. A swoją drogą – artykuł jest mocno stronniczy i wygląda na napisany przez sam Urząd Miasta albo na jego zlecenie, więc dobrze, żeby mieszkańcy znali też drugą stronę. Zachęcam wszystkich, żeby obejrzeli nagranie z obrad sesji i sami wyciągnęli wnioski.
Mieszkaniec Wielenia
11:20, 2025-07-02
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
Art jednostronny pusany na zamówienie burmistrz. Autor zapomniał napisać że 2024 to kolejne kredy, bezprawne premie 3600zł co miesiąć, złozenie wniosku do Wód Polskich o drastyczne podwyżki wody, chęć nałożenia maksymalnych podwyżek podatku - najlepiej wszystko na maxa, podwyżka wynagrodzenie burmistrz na maxa, niechęć do naprawy drabiny w OSP
Obywatel
15:12, 2025-07-01
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
To jakaś schizofrenia radnych😮
?
12:05, 2025-07-01
Skarbówka zlicytuje Twój majątek
tu komornik!
puk! puk!
10:10, 2025-05-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz