9 stycznia uczniowie szkół podstawowych w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim po raz kolejny wzięli udział w konkursie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919.
Był to już IV Powiatowy Konkurs Historyczny pn. "Powstańczym szlakiem ku sercu Puszczy Noteckiej", organizowany od kilku lat w Miałach w ramach współdziałania miejscowej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich z lokalnym Kołem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.
Na zaproszenie organizatorów przybyło łącznie 43 reprezentantów następujących placówek edukacyjnych: Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim, Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Wieleniu, Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Siostry Faustyny w Trzciance, Publicznej Szkoły Podstawowej im. ppłk. Zdzisława Orłowskiego w Lubaszu, Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku, Szkoły Podstawowej im. Józefa Noji w Pęckowie, Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach, a także mieszkaniec Łomnicy.
Uczestników podzielono na dwie kategorie wiekowe: juniorów (klasy V-VI) i seniorów (klasy VII-VIII), do których dopasowano testy wiedzy.
Uczniowie zmierzyli się z zadaniami odnoszącymi się do dziejów walk o niepodległość i granice w latach 1918-1921. Analizowali biogramy naczelnych i lokalnych dowódców wojsk powstańczych, czytali teksty źródłowe opisujące bitwy i potyczki, a także badali źródła ikonograficzne (mapy, fotografie obiektów sepulkralnych i odznaczeń). Prócz dziejów regionalnych poznali też czyn zbrojny żołnierzy wielkopolskich w walkach na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej i na Górnym Śląsku.
Konkurs uzyskał honorowy patronat wielkopolskiego kuratora oświaty, starosty powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, burmistrza Wielenia, dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu oraz Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Otrzymano wsparcie finansowe i rzeczowe ze strony Banku Spółdzielczego w Wieleniu, Nadleśnictwa Potrzebowice i firmy Agrolider z Roska.
Serdeczne podziękowania kierujemy do osób, które w znaczący sposób pomogły w organizacji konkursu: Joanny Ignaszak (dyrektora Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach), Magdaleny Słabig (nauczyciela w Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Nowej Wsi), Henryka Korpysa (sołtysa wsi Miały), Michała Ignaszaka (prezesa Klubu Sportowego „Victoria” w Miałach), Doroty Kapczyńskiej (pracownicy Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach), Wioletty Szukajło (głównego specjalisty w Wydziale Zdrowia i Współpracy Społecznej Starostwa Powiatowego w Czarnkowie), Hanny Forbrich (inspektora ds. współpracy ze społeczeństwem w Urzędzie Miejskim w Wieleniu), Piotra Krzyżańskiego (inspektora w Biurze Edukacji Narodowej Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu), Marzeny Piechowiak (nauczyciela w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach i Łukasza Piechowiaka (prywatnego przedsiębiorcy).
Oto wyniki konkursu:
Kategoria klas V-VI
1. miejsce ex aequo
Hanna Pyrz (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim)
Maria Szymańska (Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach)
2. miejsce ex aequo
Wojciech Piechowiak (Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach)
Adam Piochacz (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu)
3. miejsce ex aequo
Igor Kriegel (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim)
Kamil Mleczak (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu)
Wyróżnienie
Feliks Wieliński ((Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Siostry Faustyny w Trzciance)
Kategoria klas VII-VIII
1. miejsce
Miłosz Rokicki (Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku)
2. miejsce
Michał Kościółek (Publiczna Szkoła Podstawowa im. ppłk. Zdzisława Orłowskiego w Lubaszu)
3. miejsce ex aequo
Adam Klimek (Szkoła Podstawowa im. Józefa Noji w Pęckowie)
Wiktor Siwiak (Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim)
Wyróżnienie ex aequo
Adrian Kowal (Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku)
Arkadiusz Perz (Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku)
Gratulujemy! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.
Zapraszamy do udziału w V edycji edukacyjnego marszu "powstańczym szlakiem" w styczniu 2024!
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz