Pozarządowcy będący zwolennikami świeckiego państwa postanowili sprawdzić, ile poszczególne miasta, gminy i powiaty wydają rocznie na wynagrodzenia katechetów w szkołach. Akcja zapoczątkowana na Pomorzu została podchwycona w Wielkopolsce, szybko się rozpowszechniła i teraz na zapytania w trybie dostępu do informacji publicznej odpowiadają samorządy w całym kraju. A jak jest w naszym powiecie?
Celem akcji jest uświadomienie lokalnych społeczności, że na organizację tych nieobowiązkowych lekcji w czasie kryzysu w oświacie gminy wydają poważne sumy, w tym także z własnych budżetów, ponieważ od lat subwencja z budżetu państwa nie wystarcza na utrzymanie szkół. Aktywiści chcą też przypomnieć wójtom, burmistrzom i prezydentom gmin i miast, że mają narzędzia prawne i organizacyjne ku temu, by ograniczyć te koszty, choćby poprzez umieszczanie zajęć nieobowiązkowych wyłącznie na skrajnych lekcjach albo podjęcie rozmów z władzą kościelną, aby ograniczyć wymiar tygodniowy religii w szkole.
Wyniki podawane przez społeczników zapisanych do grup na Facebook’u o nazwie "Świecka Szkoła Wlkp" lub "Świecka Szkoła Pomorze" budzą bardzo duży oddźwięk wśród mieszkańców, którzy są często zszokowani wysokością tych kosztów. Plan pozarządowców zakłada udostępnienie liczb ze wszystkich polskich gmin i powiatów w formie interaktywnej, łatwej w obsłudze tabeli oraz mapki, tak by były solidne podstawy do szerokiej debaty publicznej na temat metod dojścia do realnego rozdziału państwa od kościoła w sektorze edukacji.
W powiecie czarnkowsko-trzcianeckim nie udzieliła odpowiedzi tylko gmina Lubasz.
Zobacz odpowiedzi z pozostałych gmin:
kiepski portal07:39, 02.03.2021
Widać, że dziennikarze tego portalu to świeccy... Wchodzą lokalnej władzy w d...ę.
Mizerny temat. Chcąc zyskać większe zainteresowanie krzywdzą innych.
No cóż takie lewackie żródełko
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktyct.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
Jako mieszkaniec, który naprawdę interesuje się sprawami gminy i ogląda wszystkie sesje, uważam, że Rada Miejska pokazała charakter i odpowiedzialność. Wstrzymanie się od przyznania wotum zaufania to nie akt złośliwości, tylko sygnał, że radni nie są od klepania wszystkiego, co burmistrz powie, tylko od kontrolowania i dbania o interes mieszkańców. Co ważne – radni jasno uzasadnili swoją decyzję, więc nikt nie może powiedzieć, że to było bez podstaw. Nie chodzi o robienie polityki, tylko o uczciwość wobec nas – mieszkańców. W końcu to rada ma patrzeć władzy na ręce. Brawo za odwagę i jasne pokazanie, że gmina jest najważniejsza. A swoją drogą – artykuł jest mocno stronniczy i wygląda na napisany przez sam Urząd Miasta albo na jego zlecenie, więc dobrze, żeby mieszkańcy znali też drugą stronę. Zachęcam wszystkich, żeby obejrzeli nagranie z obrad sesji i sami wyciągnęli wnioski.
Mieszkaniec Wielenia
11:20, 2025-07-02
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
Art jednostronny pusany na zamówienie burmistrz. Autor zapomniał napisać że 2024 to kolejne kredy, bezprawne premie 3600zł co miesiąć, złozenie wniosku do Wód Polskich o drastyczne podwyżki wody, chęć nałożenia maksymalnych podwyżek podatku - najlepiej wszystko na maxa, podwyżka wynagrodzenie burmistrz na maxa, niechęć do naprawy drabiny w OSP
Obywatel
15:12, 2025-07-01
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
To jakaś schizofrenia radnych😮
?
12:05, 2025-07-01
Skarbówka zlicytuje Twój majątek
tu komornik!
puk! puk!
10:10, 2025-05-14