Zamknij
REKLAMA

Sprawdź, ile nasze samorządy wydają na katechetów

08:12, 18.02.2021 | fct
Skomentuj
REKLAMA

Pozarządowcy będący zwolennikami świeckiego państwa postanowili sprawdzić, ile poszczególne miasta, gminy i powiaty wydają rocznie na wynagrodzenia katechetów w szkołach. Akcja zapoczątkowana na Pomorzu została podchwycona w Wielkopolsce, szybko się rozpowszechniła i teraz na zapytania w trybie dostępu do informacji publicznej odpowiadają samorządy w całym kraju. A jak jest w naszym powiecie?

Celem akcji jest uświadomienie lokalnych społeczności, że na organizację tych nieobowiązkowych lekcji w czasie kryzysu w oświacie gminy wydają poważne sumy, w tym także z własnych budżetów, ponieważ od lat subwencja z budżetu państwa nie wystarcza na utrzymanie szkół. Aktywiści chcą też przypomnieć wójtom, burmistrzom i prezydentom gmin i miast, że mają narzędzia prawne i organizacyjne ku temu, by ograniczyć te koszty, choćby poprzez umieszczanie zajęć nieobowiązkowych wyłącznie na skrajnych lekcjach albo podjęcie rozmów z władzą kościelną, aby ograniczyć wymiar tygodniowy religii w szkole.

Wyniki podawane przez społeczników zapisanych do grup na Facebook’u o nazwie "Świecka Szkoła Wlkp" lub "Świecka Szkoła Pomorze" budzą bardzo duży oddźwięk wśród mieszkańców, którzy są często zszokowani wysokością tych kosztów. Plan pozarządowców zakłada udostępnienie liczb ze wszystkich polskich gmin i powiatów w formie interaktywnej, łatwej w obsłudze tabeli oraz mapki, tak by były solidne podstawy do szerokiej debaty publicznej na temat metod dojścia do realnego rozdziału państwa od kościoła w sektorze edukacji.

W powiecie czarnkowsko-trzcianeckim nie udzieliła odpowiedzi tylko gmina Lubasz.

Zobacz odpowiedzi z pozostałych gmin:

Miasto Czarnków

Gmina Czarnków

Gmina Drawsko

Gmina Krzyż Wlkp.

Gmina Połajewo

Gmina Trzcianka

Gmina Wieleń

(fct)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

kiepski portalkiepski portal

0 0

Widać, że dziennikarze tego portalu to świeccy... Wchodzą lokalnej władzy w d...ę.
Mizerny temat. Chcąc zyskać większe zainteresowanie krzywdzą innych.
No cóż takie lewackie żródełko 07:39, 02.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%