Zamknij
REKLAMA

Szejnfeld do premiera: W tym roku szykuje się podatkowy horror?

11.46, 17.01.2023 Kamila Łańska, dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda Aktualizacja: 11.50, 17.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

W 2023 roku wchodzi w życie wiele podwyżek podatków, parapodatków oraz innych obciążeń finansowych, które dotkną wszystkich obywateli, w tym przedsiębiorców. Może to skutkować szerzeniem się ubóstwa wśród mniej zamożnych oraz falą zawieszania lub likwidacji firm, dlatego senator Adam Szejnfeld zwrócił się w tej sprawie do premiera Mateusza Morawickiego.

- Ekonomiści, eksperci, dziennikarze przestrzegają, iż rok 2023 może spowodować znaczące pogorszenie się sytuacji ekonomicznej polskich obywateli, szczególnie tych mniej zarabiających, ale także mikroprzedsiębiorców oraz właścicieli, często rodzinnych małych i średnich firm - podkreśla senator Adam Szejnfeld, przewodniczący senackiego zespołu ds. małych i średnich przedsiębiorstw.

- Będzie to spowodowane wieloma czynnikami, także i tymi, na które wpływ ma polski rząd, np. poprzez brak porozumienia z Komisją Europejską w sprawie KPO z jednej strony czy podnoszenie efektywnych kwot podatków oraz innych kosztów życia obywateli i działalności przedsiębiorców z drugiej strony - napisał do premiera senator z Wielkopolski.

- Od bieżącego roku wzrasta stawka VAT i akcyza, a także składki na ZUS i FUS. To zjawisko może pogorszyć także m.in. brak waloryzacji kwoty wolnej i progów podatkowych PIT. Nie mniej dla wszystkich groźna będzie inflacja, która w minionym roku biła rekordy - przypomina senator Adam Szejnfeld. - W listopadzie 2022r. wyniosła 17,5%, ale eksperci uważają, że w I kwartale br. może osiągnąć ok. 20% (a nawet 22%). PKB w minionym roku spadało (w III kw.) do 3,6%, ale to i tak niezła sytuacja, bowiem na rok 2023 niektórzy ekonomiści zakładają pojawienie się w Polsce być może i recesji. Produkcja przemysłowa też nie poprawiała humorów (w listopadzie spadła do 4,6%), a bezrobocie (listopad) wyniosło 5,1%, lecz już występują symptomy jego wzrostu w roku bieżącym. W dodatku ciągle utrzymuje się rekordowo niski poziom inwestycji w polskiej gospodarce poprzez co wszystko to sprawia, że przyszłość nie rysuje się w "różowych kolorach" - napisał Adam Szejnfeld.

Senator wystąpił do prezesa Rady Ministrów z pytaniem, czy rząd bierze pod uwagę społecznie i gospodarczo negatywne skutki czekających ludzi podwyżek kosztów życia i działalności, przy jednoczesnym braku wspomagania naszego kraju środkami z Unii Europejskiej? Czy rząd ma przygotowaną strategię wsparcia oraz ewentualnej interwencji mającej na celu eliminację, a przynajmniej w praktyce ograniczenie, negatywnego wpływu opisanego zjawiska na obywateli i przedsiębiorców?

Senator przykładowo wskazał też powodu wzrostów kosztów życia i działalności:  

Podwyżka podatku VAT na paliwa i energię
Od 1 styczna 2023r. stawka VAT na paliwa i energię wzrosła z 8% do 23% Powoduje to średnio 17% wzrost prognozowanych rachunków za energię elektryczną oraz gaz ziemny. To tylko teoretyczne wyliczenia, bowiem gospodarstwa domowe już w końcu grudnia 2022 r. otrzymywały zawiadomienia o podwyżkach od 1 stycznia br., np. za ogrzewanie, na poziomie - uwaga - ponad 50%!

- To skandal! - uważa Szejnfeld.

Podwyżka opłaty paliwowej
Od tego roku wzrośnie też kolejny "podatek", a mianowicie opłata paliwowa i to aż o 13,3%, co może przełożyć się na dodatkowe 2,5 gr. za litr benzyny, ok. 5,4 gr. za litr ON oraz 3 gr. za litr l LPG.

Podwyżka składek ZUS dla przedsiębiorców.W 2023 r. mikroprzedsiębiorcy oraz właściciele małych i średnich firm, osoby wykonujące działalność gospodarczą na własny rachunek, będą płacić większe składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Trzeba przy tym pamiętać, że w ciągu ostatnich lat składki te już wzrosły średnio o ponad 900 zł.

- Podwyżki w bieżącym natomiast roku oznaczać będą, że w skali roku fiskus pobierze od polskich przedsiębiorców aż o 2690 zł więcej, niż w mijającym roku - przypomina senator Szejnfeld.

Skutki podwyżek efektywnych stawek podatku PIT wprowadzone "Polskim Ładem"- Trzeba także przypomnieć, że w roku 2023 nadal będzie obowiązywała podwyżka wprowadzona "Polskim Ładem" podatku dochodowego poprzez wprowadzenie składki zdrowotnej, której nie można odliczyć od dochodu – mówi senator Szejnfeld. - To już zaskutkowało podwyższonymi stawkami PIT dla pracujących na etacie w wysokości 9% (do 30.000 zł rocznego przychodu), 19,75% (od 30.000 do 120.000 zł rocznego przychodu) i 39,75% (od nadwyżki powyżej 120.000 zł rocznego przychodu).

Brak waloryzacji kwoty wolnej i progów podatkowych PIT- W dotychczasowy przepisach podatkowych nie zapisano ustawowego obowiązku waloryzacji kwoty wolnej, mimo że skumulowana inflacja CPI za miniony rok może osiągnąć nawet 20%. Brak zatem podniesienia kwoty wolnej oraz drugiego progu PIT oznacza de facto praktyczną podwyżkę podatku PIT - twierdzi senator Szejnfeld.

Wzrost płacy minimalnej
W roku 2023 dwa razy podniesiona zostanie płaca minimalna. Z jednej strony wydaje się to rozwiązanie oczywiście korzystne, zwłaszcza dla najmniej zarabiających pracujących, ale z drugiej strony niewątpliwie uderzy to w przedsiębiorców, zwłaszcza mikrofirmy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa, ale też i w wiele instytucji publicznych, np. administracja, oświata, kultura… Niestety, ta podwyżka nie ominie w pewnym swoim negatywnym efekcie podatkowym także i samych zatrudnionych. Od lipca 2023 roku płaca minimalna wyniesie bowiem 3450 zł brutto, czyli ok. 2709 zł po oskładkowaniu na ZUS i NFZ. W efekcie tego zarabiający najniższą krajową od bieżącego roku będą musieli zapłacić podatek PIT - wskazuje senator.

Podwyżka akcyzy na piwo, wino i alkohole
Już w roku 2022 stawik akcyzy podwyższono o 10%, a w kolejnych latach i dalej co roku, mają one być podnoszone o 5% w przypadku alkoholu i 10% dla tytoniu. To też będzie miało określony wpływ na rynek, konsumpcję i sytuację obywateli – z niepokojem mówi senator Szejnfeld.Podwyżki opłat w administracji.Rosną różne opłaty i obciążenia ludności w administracji. Na przykład, większa opłata będzie obowiązywała za wyrobienie prawa jazdy i inne czynności administracyjne. Od styczna 2023 r. wzrosną też kary za spóźnienie się z wykupieniem polisy OC.  

Niekorzystne zmiany podatkowe dla wynajmujących"Polski Ład" wprowadził niekorzystne dla podatników zmiany w podatku od wynajmu. Od 2023 roku np. zniknie bowiem opcja, w ramach której podatnik mógł odliczyć od przychodu, np. koszty remontu, amortyzacji czy odsetek od zaciągniętego kredytu - to bardzo niekomfortowy zapis, o którym wspomina senator Szejnfeld.

Wyższe stawki podatku od nieruchomości
Obywateli oraz przedsiębiorców dotkną w bieżącym roku także wyższe stawki podatków lokalnych, jak np. podatek od nieruchomości czy podatek od psów. Wzrost podatku od nieruchomości może oznaczać 12% podwyżkę podatku za mieszkania, a blisko nawet 30-krontie wyższe stawki podatku od nieruchomości za lokale, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.

- Będzie to kolejne, bardzo poważne obciążenie osób prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek - komentuje Adam Szejnfeld.

Brak środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności Polski (KPO)KPO to program, który składa się z 54 inwestycji i 48 reform. Ma wzmocnić polską gospodarkę oraz sprawić, że będzie ona łatwiej znosić wszelkie kryzysy. Mamy w ramach tego programu otrzymać 158,5 mld zł, w tym 106,9 mld zł w postaci dotacji i 51,6 mld zł w formie preferencyjnych pożyczek.

- Niestety, wewnątrzrządowy spór polityczny i partyjne tarcia dotyczące spełnienia warunków pozwalających na złożenie wniosku i otrzymanie wskazanych wyżej, przeogromnych pieniędzy z Unii Europejskiej, powoduje, że Polacy i polskie firmy nadal nie mogą liczyć na choć pośrednie wsparcie także i z tego tytułu, np. poprzez wpływ tych pieniędzy na wzrost inwestycji i liczby nowych miejsc pracy oraz obniżenie inflacji - podsumowuje swoje wystąpienie do prezesa Morawieckiego Adam Szejnfeld.

(Kamila Łańska, dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%