Zamknij

W Miałach uczczono zwycięskie Powstanie Wielkopolskie

10:37, 29.12.2023 dr hab. Arkadiusz Słabig, prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Aktualizacja: 10:47, 29.12.2023
Skomentuj

Już po raz trzeci świętowano w Miałach Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Przygotowaniem uroczystości zajęły się sołectwo Miały, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich, Klub Sportowy „Victoria”, Ochotnicza Straż Pożarna i Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 - Koło w Miałach.

Obchody powstańczego święta rozpoczęło nabożeństwo odprawione w miejscowym kościele przez ks. Tomasza Tomczaka, proboszcza parafii pw. św. Ignacego Loyoli w Pęckowie.

Następnie uczestnicy uroczystości zgromadzili się w miejscu symbolicznym - na dworcu kolejowym zdobytym w styczniu 1919 roku przez powstańczą drużynę z Wronek. W imieniu społeczności Miałów apel pamięci prowadziła Maria Szymańska, uczennica miejscowej szkoły, potomkini powstańców. Honorową asystę z zapalonymi pochodniami pełnili młodzi mieszkańcy Miałów, Mężyka i Białej, niegdyś związani z mialską placówką edukacyjną, a dziś uczniowie szkół ponadpodstawowych, członkowie i sympatycy Klubu Sportowego „Victoria”. O godzinie 16.40 zawyły syreny upamiętniające wybuch walk w Poznaniu 105 lat temu.

Po apelu pamięci przemaszerowano ulicą Powstańców Wielkopolskich na skwer Powstańców Wielkopolskich, gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze przed pomnikiem poświęconym powstańcom. Krótkie przemówienie wygłosiła burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk, która podziękowała organizatorom uroczystości. Następnie uczniowie i absolwenci mialskiej szkoły, a także przybyli goście odbyli na tzw. partyzanckiej ścieżce rowerowej, na skraju lasu, bieg na dystansie 105 metrów. Aktywnie w ten sposób uczcili 105. rocznicę wybuchu Powstania. Dystans biegu jest każdorazowo dostosowany do numeracji rocznic powstańczych.

W świetlicy szkolnej oddano głos dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach Joannie Ignaszak. Nieco później wątki związane z kultywowaniem tradycji powstańczych w Miałach omówił dr hab. Arkadiusz Słabig, profesor Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, nauczyciel w szkołach ponadpodstawowych i podstawowych w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Przedstawił treść artykułu zamieszczonego w najnowszym numerze rocznika „Wielkopolski Powstaniec”, gdzie scharakteryzowano dotychczasową działalność mialskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Równocześnie zapowiedział ukazanie się w pierwszych dniach stycznia 2024 roku autorskiej publikacji (we współpracy z Marzeną Teterus) pt. „A Orzeł Biały znów w gnieździe swym gości”. Walka o niepodległość i granice w powiatach nadnoteckich w latach 1918-1920. Historia - Pamięć - Edukacja. Pracę sfinansował Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a wydawcą jest Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile.Finałem mialskich uroczystości było rozstrzygnięcie III Powiatowego Konkursu Historyczno-Plastycznego „A przez Wielkopolskę leci krzyk wolności”. Wyłonionym laureatom z całego powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego dyplomy i nagrody wręczyli dyrektor SP w Miałach Joanna Ignaszak, dyrektor Samorządowej Administracji Oświatowej w Wieleniu Przemysław Grześkowiak i prezes mialskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 dr hab. Arkadiusz Słabig.

Uroczystości w Miałach były objęte honorowym patronatem burmistrza Wielenia i Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Patronat medialny sprawowało Radio Poznań.

Do zobaczenia w Miałach 27 grudnia 2024 roku na kolejnych obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego!

[ZT]6316[/ZT]

[BANER]0[/BANER]

(dr hab. Arkadiusz Słabig, prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%