Narodowy Fundusz Zdrowia zmienił finansowanie świadczeń covidowych. Nie będzie szpitali tymczasowych, specjalnych oddziałów poświęconych jedynie tej chorobie, a leczenie chorych odbywać się będzie w ramach umów z NFZ. Stan epidemii formalnie trwa, ma jednak zostać zniesiony w najbliższych miesiącach.
Specjalne traktowanie COVID-19 zakończone. Choroba ta trafia do systemu na zasadzie zwykłej choroby zakaźnej.
Narodowy Fundusz Zdrowia wskazał, że od 1 kwietnia będzie przeznaczał dodatkowych środków na maseczki czy płyny do dezynfekcji. Nie będą obowiązywały także dodatki covidowe.
- To moment, w którym zaczynamy koronawirusa traktować jako jedną z chorób, które po prostu gdzieś w naszym otoczeniu istnieją. Są cały czas oczywiście groźne, ale mamy je w coraz większym stopniu pod kontrolą - tłumaczył dla Wirtualnej Polski minister zdrowia Adam Niedzielski.
Znika również obowiązek robienia przesiewowych testów. Oznacza to, że szpitale nie będą przed przyjęciem na oddział sprawdzać czy pacjent choruje na COVID.
Wcześniej zniknął obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych (sklepy, hale sportowe), a także kwarantanny i izolacji.
Finansowane będą natomiast szczepienia i rehabilitacja pocovidowa.
Epidemia COVID-19. Kiedy koniec?
Wszystkie działania podjęte przez Ministerstwo Zdrowia wskazują, że już niedługo oficjalnie zniesiony zostanie stan epidemii. Będzie to się wiązało z przejściem ze stanu epidemii, do stanu zagrożenia epidemicznego.
Dziennik Gazeta Prawna wskazuje, że odejście od stanu epidemii jest przewidziane na 2022 rok. Być może stanie się to jeszcze przed wakacjami.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz