Zamknij
REKLAMA

Drastyczne podwyżki w 2023 roku? Tak wzrosną nasze rachunki za prąd?

13:12, 10.05.2022 | Źródło: Business Insider
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

Wzrosty cen na rynku hurtowym doprowadzą do tego, że więcej za energię zapłacą odbiorcy końcowi. W 2023 roku będziemy płacić nawet o 50 procent więcej? 

Jak podaje Business Insider, notowania energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie w kontraktach rocznych zbliżają się do poziomu 1000 zł/MWh.

- To o 160 proc. więcej niż wynosiła średnia cena w całym 2021 r. - wskazuje serwis. 

Eksperci wskazują na dwa czynniki, które mają wpływ na cenę prądu w Polsce. Są to rosnące ceny polskiego węgla a także zamieszanie na europejskim rynku gazu. M.in. wywołane wstrzymaniem dostaw rosyjskiego gazu do Polski i Bułgarii 

Zapłacimy wyższe rachunki? 

Eksperci są przekonani, że wysokie stawki na rynku hurtowym doprowadzą do tego, że więcej za energię zapłacą odbiorcy końcowi. 

- Jeśli faktycznie ceny polskiego węgla wyraźnie wzrosną, a w Rosji nie dojdzie do przewrotu politycznego, to uważam, że wysokie ceny węgla i energii mogą utrzymywać się na bardzo wysokich poziomach nawet przez kilka lat. Przy tak wysokich cenach na rynku hurtowym, cena za energię elektryczną, która jest jedną ze składowych całego rachunku za prąd, mogłaby hipotetycznie wzrosnąć o blisko 100 proc. w przyszłym roku. Oczywiście miałoby to bezpośrednie przełożenie na przemysł, podczas gdy o finalnych cenach dla odbiorców indywidualnych decyduje regulator – przewiduje Paweł Puchalski dla serwisu Business Insider.

Analitycy wskazują, że w ten sposób cena prądu może w przyszłym roku nawet się podwoić. Należy pamiętać, że cena energii elektrycznej to, mniej więcej, połowa całego rachunku za prąd.

Konsumenci już w tym roku mierzą się z podwyżkami. Koncerny energetyczne podniosły ceny o 37 proc. w porównaniu do poprzedniego roku, a rachunek za prąd dla statystycznego gospodarstwa wzrósł średnio o 21 zł netto miesięczne. 

 

(Źródło: Business Insider)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%