Zamknij

Możesz dołożyć swoją cegiełkę do budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Hanna Forbrich, st. ds. współpracy ze społeczeństwem UM Wieleń, UMWW 15:35, 23.07.2025 Aktualizacja: 15:38, 23.07.2025
Skomentuj

Powstańcy Wielkopolscy zasługują na wieczną pamięć. Każdy mieszkaniec Wielkopolski ma szansę wesprzeć budowę nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Przy Wzgórzu Świętego Wojciecha, u zbiegu ulic Księcia Józefa i Północnej w Poznaniu, powstaje  nowoczesne Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Obiekt ten stanie się wyjątkowym miejscem pamięci o zwycięskim zrywie Wielkopolan.

- Jesteśmy przekonani, że wielu Polaków, nie tylko potomków Powstańców, chciałoby mieć swój wkład w budowę Muzeum upamiętniającego tak znaczącą część historii naszej Ojczyzny. Sądzimy, że będzie to unikalna pamiątka z czasu, gdy rodzi się okazały gmach, w którym już niedługo w nowoczesny sposób będziemy opowiadać historię, z której jesteśmy dumni i która zbudowała naszą tożsamość. Dochód ze sprzedaży cegiełek, ale i certyfikatów, których wartość przekracza wysokość nominałów w formie cegiełek, zostanie w całości przeznaczony na wsparcie budowy, ale i stworzenie atrakcyjnej wystawy stałej oraz wzbogacenie kolekcji muzealiów z okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości - mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, zachęcając do kupna specjalnej cegiełki, dzięki której ważna inwestycja zyska społeczny wymiar.

23 kwietnia br. marszałek zaprezentował cztery wzory cegiełek o czterech różnych nominałach: 100, 200, 500 oraz 1000 zł. Na każdym z nich jako główny element graficzny zostały umieszczone postaci zasłużonych dla wielkopolskiej insurekcji. To 1. Pułk Strzelców Wielkopolskich, gen. Stanisław Taczak, gen. Józef Dowbor Muśnicki oraz Ignacy Jan Paderewski.

Na każdej z cegiełek znajduje się napis informujący o tym,  iż jest to cegiełka na budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Od przyszłego 2026 roku Muzeum Powstania Wielkopolskiego 19181-1919 ma stać się osobną, wyodrębnioną instytucją kultury Województwa Wielkopolskiego

Cegiełki wydrukowano w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) na polskim papierze zabezpieczonym, w postaci unikatowego druku, z przygotowaną indywidualną grafiką, do dystrybucji dwoma kanałami: przez internet oraz w punktach stacjonarnych.

Sprzedaż internetowa: przez platformę ToBilet: https://tobilet.pl/muzeum-cegielka.html .

Sprzedaż stacjonarna - w oddziałach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz w Punkcie Informacji Miejskiej:
- Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Poznań Stary Rynek - Odwach,
- Muzeum Armii „Poznań” - Cytadela, Poznań,
- Muzeum Uzbrojenia - Cytadela, Poznań, 
- Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwiec 1956, ulica Św. Marcin 80/82, Poznań,
- Centrum Informacji Turystycznej  PLOT (Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna), Poznań,  Stary Rynek 59/60,
- Punkt Obsługi Klienta OK Poznań,  MTP ul. Głogowska 16,  otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.

Wszyscy nabywcy, którzy wyrażą na to zgodę zostaną umieszczeni w Wirtualnej Księdze Pamiątkowej Darczyńców. Niezależnie od pamiątkowych, kolekcjonerskich „cegiełek,” które oferowane są w sprzedaży indywidualnym osobom, Muzeum wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego przygotowało specjalne certyfikaty. W ten sposób wszyscy zainteresowani, w tym instytucje i samorządy, zyskają możliwość dobrowolnego wsparcia wspólnego dzieła.

 

 

(Hanna Forbrich, st. ds. współpracy ze społeczeństwem UM Wieleń, UMWW)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania

Jako mieszkaniec, który naprawdę interesuje się sprawami gminy i ogląda wszystkie sesje, uważam, że Rada Miejska pokazała charakter i odpowiedzialność. Wstrzymanie się od przyznania wotum zaufania to nie akt złośliwości, tylko sygnał, że radni nie są od klepania wszystkiego, co burmistrz powie, tylko od kontrolowania i dbania o interes mieszkańców. Co ważne – radni jasno uzasadnili swoją decyzję, więc nikt nie może powiedzieć, że to było bez podstaw. Nie chodzi o robienie polityki, tylko o uczciwość wobec nas – mieszkańców. W końcu to rada ma patrzeć władzy na ręce. Brawo za odwagę i jasne pokazanie, że gmina jest najważniejsza. A swoją drogą – artykuł jest mocno stronniczy i wygląda na napisany przez sam Urząd Miasta albo na jego zlecenie, więc dobrze, żeby mieszkańcy znali też drugą stronę. Zachęcam wszystkich, żeby obejrzeli nagranie z obrad sesji i sami wyciągnęli wnioski.

Mieszkaniec Wielenia

11:20, 2025-07-02

Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania

Art jednostronny pusany na zamówienie burmistrz. Autor zapomniał napisać że 2024 to kolejne kredy, bezprawne premie 3600zł co miesiąć, złozenie wniosku do Wód Polskich o drastyczne podwyżki wody, chęć nałożenia maksymalnych podwyżek podatku - najlepiej wszystko na maxa, podwyżka wynagrodzenie burmistrz na maxa, niechęć do naprawy drabiny w OSP

Obywatel

15:12, 2025-07-01

Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania

To jakaś schizofrenia radnych😮

?

12:05, 2025-07-01

Skarbówka zlicytuje Twój majątek

tu komornik!

puk! puk!

10:10, 2025-05-14

0%