W kwietniu br. do Komisariatu Policji w Wieleniu wpłynęło zawiadomienie o kradzieży elementów miedzianego pokrycia dachowego z zabytkowego Pałacu Sapiehów.
Policjanci już w toku pierwszych czynności ustalili, że proceder mógł mieć miejsce znacznie wcześniej i kradzieże rozpoczęły się już w sierpniu 2023 roku.
Straty poniesione w wyniku działania przestępców oszacowano na ponad 600 tysięcy złotych. Rzeczywista wartość strat może być jednak znacznie wyższa, gdyż szacowana kwota nie uwzględnia kosztów zniszczeń, jakie powstały w wyniku demontażu i uszkodzenia historycznej konstrukcji dachowej.
Zdarzenie miało swój początek w sierpniu 2023 roku, kiedy nieznani wówczas sprawcy rozpoczęli demontaż miedzianego pokrycia dachu pałacu. Skutecznie, przez wiele miesięcy, stopniowo usuwali elementy instalacji, które następnie cięli na mniejsze fragmenty i sprzedawali w punktach skupu złomu na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego oraz strzelecko-drezdeneckiego.
W czerwcu 2025 roku, na podstawie zgromadzonych materiałów dowodowych, wieleńscy policjanci zatrzymali pierwszych podejrzanych.
Już na tym etapie funkcjonariusze podejrzewali, że w kradzieży brało udział więcej osób, dlatego kontynuowali intensywne działania operacyjne. Ich dalsza praca doprowadziła do ustalenia tożsamości wszystkich zaangażowanych w proceder.
Finalnie zatrzymano sześciu mieszkańców Wielenia w wieku od 33 do 48 lat. Pięciu z nich usłyszało zarzuty kradzieży, natomiast szósty - paserstwa.
Na wniosek Prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Trzciance, dwóch podejrzanych - 40- i 38-latek - decyzją sądu zostało tymczasowo aresztowanych na okres trzech miesięcy. Mężczyźni byli wcześniej karani za kradzieże oraz przestępstwa narkotykowe.
Wobec pozostałych czterech zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego.
Za zarzucane czyny mężczyznom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności w przypadku kradzieży oraz do 5 lat pozbawienia wolności za paserstwo.
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
Jako mieszkaniec, który naprawdę interesuje się sprawami gminy i ogląda wszystkie sesje, uważam, że Rada Miejska pokazała charakter i odpowiedzialność. Wstrzymanie się od przyznania wotum zaufania to nie akt złośliwości, tylko sygnał, że radni nie są od klepania wszystkiego, co burmistrz powie, tylko od kontrolowania i dbania o interes mieszkańców. Co ważne – radni jasno uzasadnili swoją decyzję, więc nikt nie może powiedzieć, że to było bez podstaw. Nie chodzi o robienie polityki, tylko o uczciwość wobec nas – mieszkańców. W końcu to rada ma patrzeć władzy na ręce. Brawo za odwagę i jasne pokazanie, że gmina jest najważniejsza. A swoją drogą – artykuł jest mocno stronniczy i wygląda na napisany przez sam Urząd Miasta albo na jego zlecenie, więc dobrze, żeby mieszkańcy znali też drugą stronę. Zachęcam wszystkich, żeby obejrzeli nagranie z obrad sesji i sami wyciągnęli wnioski.
Mieszkaniec Wielenia
11:20, 2025-07-02
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
Art jednostronny pusany na zamówienie burmistrz. Autor zapomniał napisać że 2024 to kolejne kredy, bezprawne premie 3600zł co miesiąć, złozenie wniosku do Wód Polskich o drastyczne podwyżki wody, chęć nałożenia maksymalnych podwyżek podatku - najlepiej wszystko na maxa, podwyżka wynagrodzenie burmistrz na maxa, niechęć do naprawy drabiny w OSP
Obywatel
15:12, 2025-07-01
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
To jakaś schizofrenia radnych😮
?
12:05, 2025-07-01
Skarbówka zlicytuje Twój majątek
tu komornik!
puk! puk!
10:10, 2025-05-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz