Zamknij

Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne w Lubaszu

08:00, 03.09.2019 Ludwika Wikieł, Starostwo Powiatowe w Czarnkowie
Skomentuj fot. UG Lubasz fot. UG Lubasz

Tradycji stało się zadość. Był obrzęd dożynkowy, wieńce i nagrody dla najlepszego rolnika, wsi i zagrody. Było też coś, co przyciąga na obchody tego dnia bardzo wielu mieszkańców naszego powiatu - to atmosfera sielskości i spokoju, która wielu kojarzy się z obrazem polskiej wsi. Wszak to święto rolników, więc nie mogło być inaczej.

-Jako rolnik, nie wyobrażam sobie zakończenia pracy na roli bez dorocznych dożynek. Ta długa tradycja tak mocno wpisuje się w naszą kulturę, że chyba nie ma wśród nas osoby, która pomyślałaby, żeby takiego święta nie celebrować. Bez względu na wyniki zbiorów jesteśmy tu razem, co rok. To wartość której nie sposób przecenić- mówi Feliks Łaszcz, starosta czarnkowsko-trzcianecki.

Podczas obchodów Święta Plonów odbyły się wszystkie z przewidzianych tradycjami i zwyczajem atrakcji dożynkowych, od obrzędu dożynkowego rozpoczynając, poprzez konkurs wieńców, na występach lokalnych artystów kończąc. Sprzyjała również aura, która sprawiła, że frekwencja w tym dniu była wyjątkowa. Organizator, którym w tym roku by była gmina Lubasz, zadbał o oprawę muzyczną. Uczestnicy niedzielnego Święta Plonów mogli wysłuchać, otwierającej dożynki, „Roty”, w wykonaniu Orkiestry Dętej MCK z Czarnkowa. Na scenie barwne widowisko zaprezentowali przybyłym członkowie zespołu „Marynia” z Wronek.

Symboliczną lecz zaszczytną funkcję starościny i starosty dożynek pełnili Jolanta Wiśniewska i Marek Zieliński ze wsi Goraj.

- Bycie starostą dożynek to z pewnością odpowiedzialna funkcja, ale też zaszczyt -mówił Marek Zieliński, starosta dożynek.

Dopisali też goście, posłowie, radni sejmiku, przedstawiciele lokalnych samorządów- burmistrzowie i wójtowie wszystkich gmin powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Liczne było też grono mieszkańców, którzy wypełnili trybuny przed sceną nad lubaskim jeziorem Dużym. Mimo że tegoroczna susza dała się rolnikom mocno we znaki, o czym nie omieszkali wspomnieć w swoich przemówieniach politycy, wśród zgromadzonych panowała bardzo pozytywna atmosfera.

- Fakt, że pogoda nas nie rozpieszcza jest niezaprzeczalny, ale przecież nie możemy tego wcześniej przewidzieć. Pracujemy cały rok, bez względu na to, jak to się ostatecznie zakończy. Dzisiaj dziękujemy za pracę rolników, nie za efekty, dziękujemy za trud włożony w produkcję żywności, z której korzystamy przecież wszyscy - mówił starosta Feliks Łaszcz.

O wspólnym świętowaniu ludzi z miasta i ze wsi wspomniał również Marcin Filoda, wójt gminy Lubasz.

- Wieś kojarzy się nam wszystkim z sielskością, z domowym jedzeniem, ludzie z miasta chętnie wyjeżdżają chociażby do rodziny na wieś, bo to swego rodzaju powrót do korzeni, do naturalności. W pędzie miejskiego życia często zaczyna nam brakować naturalnego rytmu, jaki wyznacza właśnie wieś. To jest jeden z elementów, który przyciąga na dożynki również ludzi z miasta -mówił Marcin Filoda.

Doroczne święto plonów to doskonała okazja, by docenić i nagrodzić tych, którzy cały rok pracują i dbają o różne aspekty wiejskiego życia. Podczas uroczystości ogłoszone zostały wyniki w konkursach, które są już dobrze znane mieszkańcom powiatu. W wyniku obrad komisji konkursowej „Czarnkowsko- Trzcianeckim Rolnikiem Roku 2019” został Pan Adam Warnke z Gajewa w gminie Czarnków, który wraz z żoną odebrał ten zaszczytny tytuł z rąk starosty Feliksa Łaszcza.

- Mimo, że są jeszcze bardzo młodzi, zdążyli już zasłużyć sobie na to zaszczytne miano. Bardzo się z tego cieszę i szczerze gratuluję, życząc dalszej owocnej pracy - mówił starosta.

Na tytuł najpiękniejszej wsi zapracowali wspólnie mieszkańcy Sławna w gminie Lubasz, a wyróżnienie trafiło do mieszkańców Piłki w gminie Drawsko oraz Przybychowa w gminie Połajewo.

- Na miano najpiękniejszej wsi zapracowali wszyscy mieszkańcy. Ogłosiłam na facebook’u, że startujemy w konkursie i machina ruszyła. Każdy mieszkaniec zadbał o wygląd swojej posesji, zrobiły to też wspólnoty mieszkaniowe i jak widać przyniosło efekt. Bardzo się cieszymy z tej nagrody - mówiła Katarzyna Dykow, sołtys Sławna.

Laureatem najlepszej zagrody rolniczej został Adam Jędrzejczak z Młynkowa w gminie Połajewo, a wyróżnienie otrzymali państwo Agnieszka i Daniel Synowiec z Huty Szklanej w gminie Krzyż Wlkp. Najpiękniejszą zagrodą nierolniczą została zagroda Danuty i Wiesława Harężów z Dzierżążna Wielkiego w gminie Wieleń, a wyróżniono w tej kategorii zagrody Jolanty Moroch ze Stobna w gminie Trzcianka oraz Mariki Kaszuby z Połajewa.

Komisja miała niezły orzech do zgryzienia, gdy przyszło oceniać wieńce dożynkowe. Ostatecznie w tej kategorii najwyżej oceniono dzieło mieszkańców wsi Połajewo, wyróżniono natomiast wieńce gminy Trzcianki i gminy Czarnków.

Zwycięzcą w rywalizacji na najpiękniejszy kosz dożynkowy został Rodzinny Ogród Działkowy im. Janka z Czarnkowa.

Oprócz konkursów powiatowych, przyznano także nagrody w konkursach gminnych. Sukces  w starciu na najpiękniejszą dekorację wsi odnieśli mieszkańcy sołectwa Bzowo-Goraj. Aż sześć nagród przyznano rolnikom, którzy wykazali się szczególnymi osiągnięciami w swojej pracy na roli. Są to Joanna i Łukasz Wicher, Zofia i Marcin Kazińscy, Hubert Filoda, Natalia i Marcin Kosiccy, Marzena i Bogusław Kurowscy, Barbara i Tomasz Łuś.

Całe wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia sponsorów, którymi byli: Dora Metal sp. z o.o. z Czarnkowa, Bank Spółdzielczy w Czarnkowie, Plastmet sp. z o.o. sp. k. z Lubasza, OSM Czarnków, Agro - Handel Przemysław Cichorek ze Stajkowa.

(Ludwika Wikieł, Starostwo Powiatowe w Czarnkowie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%