To przełomowy moment w historii polskiej nauki i technologii. Sławosz Uznański-Wiśniewski został drugim Polakiem w kosmosie. Wystartował dziś rano z Florydy w ramach misji Ax-4.
W środę, 25 czerwca o poranku z Kennedy Space Center na Florydzie wystartowała komercyjna misja załogowa Ax-4. Na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX znalazł się Polak – Sławosz Uznański-Wiśniewski, który wraz z międzynarodową załogą poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).
To pierwsza w historii polska misja załogowa na ISS, realizowana we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Polską Agencją Kosmiczną oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii. Misja nosi nazwę "Ignis" – od łacińskiego słowa oznaczającego ogień – symbol energii i ambicji.
Na stacji kosmicznej Uznański przeprowadzi 13 eksperymentów naukowych i technologicznych, zaprojektowanych przez polskie instytuty i firmy. Dotyczą one m.in. działania ludzkiego układu odpornościowego, mikrobioty jelitowej, działania procesorów AI w warunkach mikrograwitacji czy wpływu pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne.
W ramach misji przewidziano też 30 pokazów edukacyjnych, z czego aż 10 to pomysły uczniów i studentów z Polski. Co czwarta godzina pracy Uznańskiego na ISS będzie poświęcona edukacji.
Na pokładzie stacji znajdą się również polskie symbole: manuskrypt mazurka Chopina, wiersze Szymborskiej, sól z Wieliczki, bursztyn, a także... liofilizowane pierogi.
Załoga misji Ax-4 nosi emblemat z białym orłem, którego ogon przechodzi w płomień. Na jego skrzydłach widnieje zarys Orlej Perci, a nad napisem widnieje konstelacja Tarczy Sobieskiego – nawiązanie do Jana Heweliusza.
Sławosz Uznański-Wiśniewski został pierwszym Polakiem na ISS i drugim w historii kraju astronautą – po Mirosławie Hermaszewskim, który poleciał w kosmos w 1978 roku. W ramach misji spędzi około dwóch tygodni w przestrzeni kosmicznej.
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
Jako mieszkaniec, który naprawdę interesuje się sprawami gminy i ogląda wszystkie sesje, uważam, że Rada Miejska pokazała charakter i odpowiedzialność. Wstrzymanie się od przyznania wotum zaufania to nie akt złośliwości, tylko sygnał, że radni nie są od klepania wszystkiego, co burmistrz powie, tylko od kontrolowania i dbania o interes mieszkańców. Co ważne – radni jasno uzasadnili swoją decyzję, więc nikt nie może powiedzieć, że to było bez podstaw. Nie chodzi o robienie polityki, tylko o uczciwość wobec nas – mieszkańców. W końcu to rada ma patrzeć władzy na ręce. Brawo za odwagę i jasne pokazanie, że gmina jest najważniejsza. A swoją drogą – artykuł jest mocno stronniczy i wygląda na napisany przez sam Urząd Miasta albo na jego zlecenie, więc dobrze, żeby mieszkańcy znali też drugą stronę. Zachęcam wszystkich, żeby obejrzeli nagranie z obrad sesji i sami wyciągnęli wnioski.
Mieszkaniec Wielenia
11:20, 2025-07-02
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
Art jednostronny pusany na zamówienie burmistrz. Autor zapomniał napisać że 2024 to kolejne kredy, bezprawne premie 3600zł co miesiąć, złozenie wniosku do Wód Polskich o drastyczne podwyżki wody, chęć nałożenia maksymalnych podwyżek podatku - najlepiej wszystko na maxa, podwyżka wynagrodzenie burmistrz na maxa, niechęć do naprawy drabiny w OSP
Obywatel
15:12, 2025-07-01
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
To jakaś schizofrenia radnych😮
?
12:05, 2025-07-01
Skarbówka zlicytuje Twój majątek
tu komornik!
puk! puk!
10:10, 2025-05-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz