Zamknij
REKLAMA

ZUS przychodzi z pomocą uchodźcom z Ukrainy

08.00, 01.03.2022 Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce
Skomentuj
REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej stronie internetowej publikuje informacje również w języku ukraińskim. ZUS jest też gotowy udostępnić bazę lokalową ZUS uchodźcom z Ukrainy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest gotowy pomóc uchodźcom z Ukrainy. Zwrócił się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodów z propozycją udostępnienia swojej bazy lokalowej dla uchodźców. ZUS ma około 1400 miejsc w swoich ośrodkach szkoleniowych na terenie całego kraju.

Dodatkowo na stronie internetowej ZUS ukazały się już pierwsze informacje w języku ukraińskim. W serwisie na stronie internetowej ZUS-u będą na bieżąco publikowane treści dotyczące warunków uzyskania: świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych. Ponadto, na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zostanie udostępnione zakładanie profilu PUE w języku ukraińskim.

Polskie emerytury i renty na Ukrainie

W związku z wojną w Ukrainie część osób, które pobierały polską emeryturę lub rentę wypłacaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rachunki bankowe w Ukrainie, może teraz nie być w stanie pobierać tych świadczeń.

- Jeśli osoba przybyła z Ukrainy i w związku z tym nie może dalej pobierać polskiej emerytury lub renty w swoim kraju, powinna zwrócić się o pomoc do najbliższej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która przyjmie zgłoszenie i przekaże je do Oddziału ZUS w Rzeszowie, który odpowiada za wypłaty świadczeń w Ukrainie - informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. - Ostatecznie ZUS wznowi wypłatę emerytury lub renty na nowy rachunek bankowy w Polsce od momentu, gdy osoba ta przestała świadczenie pobierać.

W sytuacji, gdy dana osoba znajdzie się natomiast na terytorium innego państwa, np. Rumunii, Mołdawii, Słowacji, Czech, czy Niemiec, może zgłosić się do odpowiedniej lokalnej instytucji lub kasy ubezpieczeń społecznych i przekazać informację o swoim problemie. Należy wówczas wskazać, że otrzymywało się emeryturę lub rentę z polskiej instytucji i z powodu wojny, nie można jej dalej pobierać. Lokalna instytucja przekaże sprawę do ZUS w Polsce, w celu udzielenia pomocy. Najlepiej też od razu wskazać nowy numer rachunku bankowego za granicą.

(Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%