Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku o godzinie 4. nad ranem. Jest to największy konflikt zbrojny w Europie od czasu II wojny światowej.
Rosyjska inwazja na Ukrainę stanowi naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych. Zgodnie z prawem międzynarodowym stanowi zbrodnię agresji, która może być ścigana na mocy jurysdykcji uniwersalnej.
Konflikt ukraińsko-rosyjski na wschodzie i południu Ukrainy jest następstwem rewolucji z lutego 2014 roku, zwanej Euromajdanem, w wyniku której prezydent Wiktor Janukowycz został odsunięty od władzy. Kilka tygodni później Rosja zaatakowała Donbas i zaanektowała Półwysep Krymski. Od kwietnia do września 2014 roku w Donbasie i innych obszarach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów trwały walki. Jednak w ostatnim czasie Rosja zaczęła ponownie eskalować napięcie oraz stawiać żądania Ukrainie i Zachodowi. Rosja chciała prawnych gwarancji o nierozszerzaniu NATO o Ukrainę.
21 lutego br. prezydent Rosji Władimir Putin uznał samozwańcze republiki separatystyczne na wschodzie Ukrainy za niepodległe i zdecydował o wysłaniu wojska do Doniecka i Ługańska. Ten ruch był niewątpliwie podstawą do próby wykreowania pretekstu dla dalszej inwazji Ukrainy.
Rosjanie niszczą na wojnie wszystko: dzielnice mieszkaniowe, przedszkola, szkoły, szpitale, nawet stację transfuzji krwi. Ostrzeliwują również korytarze humanitarne, którymi ewakuowane są kobiety, dzieci, sieroty i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej.
W czwartek 3 marca br. w Sejmie RP odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o obronie Ojczyzny. Ustawa ta ma na celu zwiększenie liczebności Wojska Polskiego oraz wydatków na Siły Zbrojne RP. W związku z sytuacją na Ukrainie wprowadzono kolejny stopień gotowości w wydzielonych jednostkach wojsk operacyjnych i wojsk obrony terytorialnej. Żołnierze będą zobowiązani do pozostania w nich. Zostały także cofnięte decyzje o urlopach i wyjazdach służbowych. Ministerstwo Obrony Narodowej zapewnia, że polscy i amerykańscy żołnierze dbają o bezpieczeństwo na wschodniej flance.
UE przeznaczyła 450 mln euro na broń, w tym na systemy obrony przeciwlotniczej, broń przeciwpancerną, amunicję i inny sprzęt wojskowy dla ukraińskich sił zbrojnych. Kolejne 50 mln euro zostanie przeznaczone na dostawy paliwa, kamizelek kuloodpornych, hełmów i apteczek. Stany Zjednoczone również zwiększają swoje dostawy i przekazują dodatkowe 350 milionów dolarów (313 milionów euro) w ramach pomocy wojskowej. Niepewność dostarczania broni drogą lotniczą stawia w centrum uwagi Polskę, która ma 535-kilometrową granicę z Ukrainą.
Jestem przekonana, że w obecnej sytuacji, gdzie Ukraina mierzy się z nieustannym bombardowaniem ważna jest silna deklaracja jedności i solidarności wobec Ukrainy. Tylko zdecydowane działania mogą zakończyć ten krwawy konflikt. Ministrowie obrony państw NATO podejmują kolejne decyzje dotyczące wzmocnienia odstraszania i obrony na wschodniej flance Sojuszu.Rada Europejska potwierdziła swoją pełną solidarność z Ukrainą. Unia Europejska nałożyła na Rosje kolejne sankcje: dyplomaci, inni rosyjscy urzędnicy oraz przedsiębiorcy nie będą już mogli korzystać z ułatwień wizowych, które dawały im uprzywilejowany dostęp do UE; zamrożenie aktywów i ograniczenia podróży; ograniczenie dostępu Rosji do unijnych rynków oraz usług kapitałowych i finansowych; zakaz transakcji z rosyjskim Bankiem Centralnym; zakaz przelotów przez przestrzeń powietrzną UE i dostępu do unijnych lotnisk dla wszystkich rosyjskich przewoźników; wykluczenie siedmiu rosyjskich banków z systemu SWIFT.
Dzisiaj Ukraina potrzebuje naszego wsparcia i solidarności. Polska robi wszystko, co może, aby w obecnych okolicznościach Ukrainę wspierać.
Polacy szybko zaczęli działać w tym kierunku. W niemal każdej miejscowości ruszyły zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla tłumnie przybywających uchodźców. W mediach społecznościowych pojawiają się niezliczone posty oferujące pomoc w przewiezieniu z granicy w dowolne miejsce w Polsce, udostępnianie mieszkań dla rodzin uciekających z Ukrainy czy pomoc w tłumaczeniu i załatwianiu różnych formalności.
Od momentu rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę granicę Polski z Ukrainą przekroczyło ponad 1 mln osób uciekających przed wojną. Uruchomionych zostało 30 punktów recepcyjnych. Funkcjonują także dodatkowe punkty organizowane przez samorządy. Działa również 27 punktów informacyjnych, w których obywatele Ukrainy mogą otrzymać informację na temat pomocy w Polsce. Wszystkie służby podległe MSWiA oraz wojewodowie są zaangażowani w pomoc uchodźcom. Urząd do Spraw Cudzoziemców przygotował specjalną infolinię, która obsługuje zgłoszenia osób potrzebujących pomocy oraz stronę internetową: ua.gov.pl. W ramach istniejącej strony pomagamukrainie.gov.pl uruchomiona została centralna, rządowa platforma koordynacji pomocy humanitarnej.
W ostatnim czasie wspieram miejsca zbiórek i pomocy Ukrainie w naszym regionie. W moim biurze poselskim również funkcjonuje taki punkt. Niejednokrotnie jestem wzruszona, widząc zaangażowanie mieszkańców różnych miast i wsi w pomoc obywatelom Ukrainy. Postawa polskiego społeczeństwa pokazuje, że w obliczu takiej tragedii potrafimy się zjednoczyć.
Dziękuję wszystkim i każdemu z osobna za okazane serce. Jestem całkowicie przeciwna wszelkim atakom zbrojnym na jakikolwiek kraj na świecie.
Całym sercem wspieram Ukrainę!
Aram20:30, 03.10.2022
0 1
Żałosna paniusia, z mlekiem pod nosem. 20:30, 03.10.2022