Zamknij
REKLAMA

Sanepid zakazuje rozdawania żywności uchodźcom z Ukrainy? Jest komunikat

09.08, 10.03.2022 fct Aktualizacja: 09.09, 10.03.2022
Skomentuj fot. Rynek Zdrowia
REKLAMA

W internecie pojawiają się informacje, że polskie służby sanitarne zakazują dystrybuowania żywności wśród uchodźców z Ukrainy. Czy to "fake newsy?

Główny Inspektor Sanitarny wydał w tej sprawie komunikat. Oto jego treść:

"W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami o rzekomym zakazywaniu przez służby sanitarne dystrybuowania żywności dla uchodźców z Ukrainy, Główny Inspektor Sanitarny podkreśla, że z uwagi na konieczność niesienia doraźnej pomocy humanitarnej, inspektorzy sanitarni nie prowadza żadnych czynności kontrolnych w tym zakresie.

Wszelkie informacje o takim charakterze są nieprawdziwe i świadczą o nieetycznym działaniu, które ma spowodować dezorganizację akcji pomocowych oraz osłabienie zaufania do instytucji państwowych.

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w całym kraju są zaangażowani w niesienie pomocy, również w zakresie doradczym i informacyjnym".

*

Uściślijmy, że Sanepid nie zakazuje wolontariuszom rozdawania potrzebującym kanapek robionych przez prywatne osoby. Namawia jednak do zwrócenia uwagi podczas  przygotowywania i dystrybucji pokarmu i produktów przyrządzonych w domach.

Sanepid przypomina też o dokładnym myciu warzyw i owoców przed rozdaniem dzieciom i matkom, dokładnym myciu rąk, powierzchni i sprzętów przed i po przygotowaniu żywności dla potrzebujących. Zwraca również uwagę na dokładne gotowanie, utrzymywanie żywności w odpowiedniej temperaturze, zwłaszcza produktów i potraw łatwo psujących się. Chodzi o to by nie narażać przybywających do nas osób na kłopoty związane z ewentualnym zatruciem pokarmowym.

(fct)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%