Z każdym miesiącem rośnie liczba przedsiębiorców korzystających z możliwości niepłacenia składek ZUS. Do tej pory z tzw. wakacji składkowych skorzystały już ponad 2 miliony osób prowadzących działalność.
Już ponad 2 miliony właścicieli firm skorzystało z przysługującej im ulgi, pozwalającej na zawieszenie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Program, który ruszył 1 listopada 2024 roku, przyciąga kolejnych zainteresowanych – do ZUS miesięcznie trafiają dziesiątki tysięcy nowych wniosków.
Z danych opublikowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że najwięcej wniosków wpłynęło w listopadzie – ponad 1,3 mln, głównie za grudzień 2024 r. Kolejne miesiące przynosiły mniejsze, ale wciąż znaczące liczby. Tylko za styczeń 2025 r. złożono ponad 323 tys. wniosków, a za lipiec – ponad 54 tysiące.
Ulga dla przedsiębiorców kosztuje miliardy – tylko za grudzień zeszłego roku państwo pokryło składki o łącznej wartości 1,6 miliarda złotych. Od początku 2025 r. do lipca kwota ta przekroczyła już 900 milionów zł. Łącznie program wygenerował koszt przekraczający 2,5 mld zł.
Jak informuje ZUS, wnioski rozpatrywane są z automatu. W przypadku wykrycia błędów formalnych, instytucja wzywa do ich uzupełnienia, co może opóźnić decyzję. Sprawy wymagające szczególnego wyjaśnienia, np. z powodu niejasności w danych płatnika, są rozpatrywane indywidualnie.
Zwolnienie z opłacania składek przysługuje mikroprzedsiębiorcom wpisanym do CEIDG oraz komornikom sądowym, którzy prowadzili działalność gospodarczą przynajmniej przez jeden dzień w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku.
Dodatkowo, roczny przychód firmy w ostatnim lub przedostatnim roku nie może przekroczyć progu 2 mln euro (w przeliczeniu na złote). Kolejnym ograniczeniem jest tzw. pomoc de minimis – w ciągu ostatnich trzech lat przedsiębiorca nie mógł otrzymać więcej niż 300 tys. euro wsparcia publicznego.
Każdy uprawniony przedsiębiorca sam decyduje, który miesiąc w danym roku obejmie zwolnienie z opłacania składek. W praktyce oznacza to jedno „wakacyjne” zwolnienie w roku, którego koszt pokrywa państwo.
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
Jako mieszkaniec, który naprawdę interesuje się sprawami gminy i ogląda wszystkie sesje, uważam, że Rada Miejska pokazała charakter i odpowiedzialność. Wstrzymanie się od przyznania wotum zaufania to nie akt złośliwości, tylko sygnał, że radni nie są od klepania wszystkiego, co burmistrz powie, tylko od kontrolowania i dbania o interes mieszkańców. Co ważne – radni jasno uzasadnili swoją decyzję, więc nikt nie może powiedzieć, że to było bez podstaw. Nie chodzi o robienie polityki, tylko o uczciwość wobec nas – mieszkańców. W końcu to rada ma patrzeć władzy na ręce. Brawo za odwagę i jasne pokazanie, że gmina jest najważniejsza. A swoją drogą – artykuł jest mocno stronniczy i wygląda na napisany przez sam Urząd Miasta albo na jego zlecenie, więc dobrze, żeby mieszkańcy znali też drugą stronę. Zachęcam wszystkich, żeby obejrzeli nagranie z obrad sesji i sami wyciągnęli wnioski.
Mieszkaniec Wielenia
11:20, 2025-07-02
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
Art jednostronny pusany na zamówienie burmistrz. Autor zapomniał napisać że 2024 to kolejne kredy, bezprawne premie 3600zł co miesiąć, złozenie wniosku do Wód Polskich o drastyczne podwyżki wody, chęć nałożenia maksymalnych podwyżek podatku - najlepiej wszystko na maxa, podwyżka wynagrodzenie burmistrz na maxa, niechęć do naprawy drabiny w OSP
Obywatel
15:12, 2025-07-01
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
To jakaś schizofrenia radnych😮
?
12:05, 2025-07-01
Skarbówka zlicytuje Twój majątek
tu komornik!
puk! puk!
10:10, 2025-05-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz