Wystartował nabór wniosków do Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Wiemy, kto może złożyć wniosek i ile maksymalnie wyniesie odszkodowanie.
Świadczenia będą mogły otrzymać osoby, które przyjęły szczepionkę na COVID-19 doznały wstrząsu anafilaktycznego. O pieniądze można ubiegać się również w przypadku, kiedy stan zdrowia pacjenta po przyjęciu szczepionki pogorszył się i trafił on na minimum 14 dni do placówki medycznej.
- Fundusz daje możliwość ubiegania się o odszkodowanie za wystąpienie powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19 w trybie szybkiej ścieżki – podaje serwis ABC Zdrowie Wirtualna Polska.
W tym przypadku... ustawa działa wstecz.
- Nawet jeśli powikłanie po szczepieniu nastąpiło w grudniu 2020 r. czy w styczniu ubiegłego roku, to wciąż można ubiegać się o odszkodowanie w ramach Funduszu - podkreśla rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
Wnioski można składać w formie tradycyjnej i elektronicznej przez platformę ePUAP lub na adres biura Rzecznika Praw Pacjenta ([email protected]). Złożenie wniosku do Funduszu powinno zostać poprzedzonej wniesieniem opłaty w wysokości 200 zł.
Ile wynosi świadczenie?
Maksymalna wysokość świadczenia to 100 000 złotych. Na wysokość wypłaconej kwoty składa się zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, które poniósł pacjent a także długość pobytu w placówce medycznej.
Kto decyduje o przyznaniu świadczenia?
O wszystkim decydować ma zespół ekspertów. To sześciu specjalistów, którzy wyróżniają się w zakresie szczepień ochronnych. Szefem zespołu został konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, prof. Tomasz Hryniewiecki.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz